DOĞA KENT SOKAK

Kaş’taki zeytinlik yağması meclise taşındı

Antalya’nın Kaş ilçesinde Çukurbağ Yarımadası’nda bulunan doğal sit alanındaki 120 dönüm zeytinlik arazinin niteliğinin değiştirilerek ‘tarla’ya dönüştürülmesi TBMM’ne taşındı. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan iş adamlarına ait olan arazinin imara açılabilmesi için yapılan cins değişikliğiyle ilgili meclise verdiği soru önergesinde, “Zeytinlik alan bir günde nasıl tarla oldu? Zeytinlik alanın betonlaşmasına izin verilmesi, Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir?” diye sordu.

BAKAN’A ‘ZEYTİNLİK BİR GÜNDE NASIL TARLA OLDU?’ SORUSU
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kaş Çukurbağ Yarımadası’ndaki doğal sit alanında bulunan zeytinli tarla niteliğindeki arazinin yapılaşmaya açılabilmesi için cins değişikliğine gidilerek ‘tarla’ vasfına dönüştürülmesine tepki gösterdi. Konuyla ilgili haberimizin ardından gündeme gelen gelişme üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbeddin Arzu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ne soru önergesi veren Budak, “Zeytinlik alan bir günde nasıl tarla oldu? Zeytinlik alanın betonlaşmasına izin verilmesi; Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir?” ifadelerini kullandı.

YANDAŞLARA MİLYONLARCA LİRALIK KAZANÇ YOLU AÇILDI
Bir bölümü zeytinlik geri kalanı ise arkeolojik sit alanı olan 150 dönümlük arazinin yapılaşmaya açılabilmesi için niteliğinin değiştirildiğine dikkat çeken CHP’li Budak, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Zeytinlik bölgesi ile ilgili bir ay gibi kısa bir süre içinde birbiriyle çelişen iki farklı karar alındığı, ikinci başvurunun ise aynı gün talep doğrultusunda yanıtlandığı, ‘zeytinli tarla’ niteliğinin ‘tarla’ olarak değiştirildiği görülmüştür. Bir yandan kamu spotlarıyla yurttaşlarda tarım alanlarını koruma bilinci oluşturulmaya çalışılırken, bir yandan da bir günde yapılan nitelik değişimi yoluyla, zeytinlik alanların betonlaşmasının önü açılmakta, yandaş arazi sahiplerine milyonlarca liralık kazancın yolunun açılmaktadır.”

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ İLK BAŞVURUYU NEDEN REDDETTİ?
Kaş İlçesi Merkez Mahallesi’nde bulunan 46 ada 48 nolu parseldeki zeytinli tarla niteliğindeki taşınmazın nitelik değişimi ile ilgili ilk başvurunun yapıldığı tarih ve başvuruya verilen yanıt konusunda Bakanlık’tan bilgi isteyen Budak, “Kaş İlçe Tarım Müdürlüğü, 25 Ağustos 2014 tarihinde nitelik değişikliğini hangi gerekçe ile uygun bulmamış ve nitelik değişimi talebini reddetmiştir?” diye sordu.

‘BİR GÜNDE NASIL İNCELEME YAPILIP KARAR VERİLDİ?’
Yaklaşık bir ay sonra ikinci başvurunun yapıldığı ve aynı gün nitelik değişiminin yapıldığının altını çizen Budak, “Söz konusu taşınmazın nitelik değişimiyle ilgili 24 Eylül 2015’te ikinci başvuru üzerine ve aynı gün ‘zeytinli tarla’ vasfının, ‘tarla’ olarak değiştirilmesinin gerekçesi nedir? Bu değişim kararından nasıl bir yarar beklenmektedir? Yaklaşık bir aylık sürede hangi koşullar değişmiştir ki, nitelik değişimi talebi kabul edilmiştir? Söz konusu alanın niteliğiyle ilgili bir günde nasıl inceleme yapılmıştır? İnceleme yapılmadan mı karar verilmiştir? Bakanlığınızın, zeytinlik alanların niteliği veya cins değişikliği ilgili başvuruları bir günde yanıtlaması olağan bir durum mudur?” sorularına yanıt istedi.

‘BAKANLIĞIN ÖNCELİĞİ ZEYTİNLİKLERİ KORUMAK DEĞİL Mİ?’
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuyla ilgili görevliler hakkında bir soruşturma açıp açmadığı sorusunu gündeme getiren Budak, önergesinde ayrıca şu sorulara yanıt verilmesini istedi: “Böyle bir soruşturma yapılmamış ise bu sürecin incelenmesi ya da soruşturulmasını sağlayacak mısınız? Bakanlığınızın önceliği tarım ve zeytinlik alanlarının korunması değil midir? Nitelik değişimi; Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir? Zeytinlik alanın betonlaşmasına izin verilmesi, Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir?”

MİMARLAR ODASI KAŞ’I YAKIN TAKİBE ALDI
Kaş’taki korunan alanların imara açılması girişimlerine bir tepki de Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden geldi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin, Kaş Çukurbağ Yarımadası ve Limanağzı bölgelerindeki sit alanlarını da içine alan 1/25 binlik çevre düzeni planının yakından izleyeceği kaydedilerek, özetle şu ifadelere yer verildi: “Bu gelişmeler sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar konusunda Kaş sivil toplum örgütleri, Kaş halkı ve esnaflarınca yapılacak eylem ve girişimlere, Göynük, Kındılçeşme ve Phaselis imar planı değişikliklerine karşı, Kemer esnafı ve halkının eylem ve girişimlerine nasıl destek olmuşsak, aynı destek Kaş sivil toplum örgütleri ve halkına da verilecektir.”

Kaynak : Yusuf Yavuz

Benzer Yazılar