KENT

Antalya Korkmaz Tedik’e sahip çıktı

Antalya Sokakları – KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlemek istediği Emek, Barış, Demokrasi mitinginde Ankara Garı önündeki katliamda hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in isminin Konyaaltı Belediyesinde bir parka verilmesine karşı imza kampanyası başlatan AKP ve MHP,  Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Konyaaltı Belediyesi önünde bir araya gelen aralarında sendika, kitle örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu kitle burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Kazım Yiğit “Korkmaz Tedik’in şahsında 10 Ekim Katliamı’nda yitirilen Emek-Barış-Demokrasi mitingi katılımcılarına yönelik yerelde Cumhur ittifakının pozisyonunu göstermesi bakımından ibret vericidir. Bu çaba, emek-barış-demokrasi mücadelesi verenlere yönelik katliamın siyasi suç ortaklarının itirafnamesidir. Katliam dava dosyasında izini sürdüğümüz insanlık suçlusu IŞİD terör örgütüne yönelik, onlarca istihbarata rağmen katliamı önlemek için hiçbir şey yapmayarak, IŞİD bombalarının patlamasından sonra can çekişen insanların üstüne gaz sıkan, ambulansların ve yaralıları hastaneye taşınmasını geciktiren, katliam faillerinin soruşturulmasında-yakalanmasında isteksiz davranan; failleri değil de katliamı protesto edenlere ve katliamda yaşamını yitirenlere ceza yağdırmakta aceleci davrananların suç ortaklığının politik pozisyonunun da tüm açıklığıyla yansıtmaktadır.’’ dedi.

AKP VE MHP’NİN İTİRAZLARI KORKMAZ TEDİK’İN İSMİNİN PARKA VERİLMESİNE ENGEL OLAMADI

Açıklamanın devamında “Korkmaz Tedik adı parka verilmesin diye imza kampanyasını düzenleyenlere soruyoruz: Birkaç şirkete milyarlarca liralık vergi affı getirilirken, asgari ücretliden vergi kesintisi yapılmasın, kaynaklar dolar garantili bir kaç şirketin karı için değil de halk sağlığına harcansın diye bir kampanya neden düzenlemiyorsunuz acaba? Ülke ve halk sevgisinin test edileceği gerçek sorulara cevabı olmayanlara sözümüz; Korkmazımızın adını bir daha ağzınıza almayın. Ülke tarihinde onurlu ve gururlu bir yerde duruyor . Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Nitekim ülkenin dört bir yanında 10 Ekim 2015 günü kaybettiklerimiz ve Korkmaz adına açılmış parklar, anıtlar, kütüphaneler olduğunu da hatırlatmak isteriz.’’ denildi.

 

CANLARIMIZIN İSİMLERİ YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

Açıklama “Büyük soygunların, büyük hukuksuzlukların, büyük rantların, halka yaşatanların, soygun ve sömürü düzeninin sürdürülmesini, muhaliflere yönelik nefret ve düşmanlık söylemi ile meşrulaştırılmasını başaramayacaksınız, izin vermeyeceğiz.sizin bu bölücü tutumunuz aslında 10 ekim davasının bitmediğinin de bir işaretidir. Durduğunuz yer bellidir. Bu barış ve demokrasi düşmanlığınız karşısında Konyaaltı Belediye başkanı ve meclis üyelerinin aldığı karardan dolayı bir kez daha kendilerine teşekkür ediyoruz.Korkmaz ile birlikte hayatını kaybeden tüm canlarımız onurumuzdur. Ve onların yüce isimleri bu ülkenin parklarında, kütüphanelerinde, sanat mekanlarında yaşamaya devam edecektir” şeklinde sonlandı.

“ASKERDE ÖLSEYDİ ŞEHİT DİYECEKLERDİ”

Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik Korkmaz’ın askerlik fotoğrafını kaldırarak “Oğlum daha 5 ay önce askerdeydi. O zaman ölseydi şehit diyeceklerdi. Gar önünde barış istediği için katlettiler. Terörist diyorlar.” dedi.

Benzer Yazılar