KENT

Antalya’da korona tedbirleri duyuruldu

Antalya Sokakları –  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle belediyeler başta olmak üzere çeşitli kuruluşlar kentte bir dizi önlemler alıyor.

Çin’den dünyaya yayılan ve Türkiye’de bir kişinin pozitif olduğunun açıklanmasıyla önlemler alınmaya başlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Antalya’da tiyatro ve konserlerden kitap fuarına birçok etkinlik iptal ediliyor.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde belediyenin tiyatro, sergi, panel ve diğer tüm toplu etkinliklerinin ertelendiğini açıkladı. Konyaaltı Belediyesi de tüm kültür sanat etkinliklerinin iptal edildiğini, ayrıca kreş ve eğitim kurumlarına bir hafta ara verildiğini duyurdu. Manavgat Belediyesi’nden yapılan açıklama da “Konser, tiyatro, sergi, panel, gezi gibi tüm kapalı ve açık alan etkinlikleri ikinci bir karara kadar iptal edildi” denildi.

Kepez Belediyesi ise bu yıl ‘Su’ teması ile 13-22 Mart tarihleri arasında düzenleyeceği 3. Kepez Kitap Fuarı’nı iptal etti.

Antalya’da kültür yaşamının önemli ayaklarından Antalya Kültür Sanat (AKS) 30 Mart’a kadar AKS oditoryumundaki tüm etkinlikleri durdururken, AKMED de (Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi) yine Koç Üniversitesi’nin almış olduğu kararla 30 Nisan’a kadar tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.

DEZENFEKTE ÇALIŞMASI VE SU BORCU

Antalya Büyükşehir Belediyesi, koronavirüse karşı il ve ilçelerde toplu ulaşım araçlarını ve otobüs duraklarının dezenfekte edildiği, merkezde 16 kişilik bir ekibin 32 tramvay ve otobüslerin temizliği için çalıştığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı. Büyükşehir’e bağlı ASAT Genel Müdürlüğü de konut aboneliklerinde su borcu olan vatandaşların 2 ay boyunca sularının kesilmeyeceğini açıkladı.

Antalya Servis Araçları İşletmeleri Esnaf Odası da kentteki 1666 okulda eğitim gören 466 bin öğrencinin hastalıktan korunması için 2 bin 500’e yakın öğrenci servisini dezenfekte ettiklerini açıkladı.

KORONA ZİRVESİ SONUÇLARI

Ankara’da yapılan zirvede alınan kararlara göre ilk, orta, liseler 16 Mart’ta tatile giriyor;  23 Mart’tan sonra uzaktan eğitim başlıyor. Üniversiteler 3 hafta tatile giriyor. Spor müsabakaları nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Kamu görevlilerinin yurtdışına çıkışları izne tabi. Vatandaşlara da yurtdışı seyahatlerini ertelemeleri tavsiye ediliyor.

Benzer Yazılar