EKONOMİ KENT MANŞET SOKAK YAŞAM

Antalyalının ulaşım zammı tepkisi: 3 kuruşa çalışanın cebine göz diktiler

Antalya’da bu sabahtan itibaren toplu taşıma ücretleri zamlandı.

Antalya- Bu sabah itibariyle Antalya’da toplu taşımalarda, 8 Ocak’ta yapılan zam olmayacak açıklamasına rağmen, tam 2.10 TL, öğrenci 1.35TL ve indirimli ücretler ise 1.50 TL oldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, zam olmayacak demesi üzerine toplu taşımaya ücretlerine zam gelmesine Antalyalılar tepki gösterdi. Kart dolum merkezi önünde bekleyen halk,  zammın geri çekilmesini istedi. Antalyalılar ulaşıma yapılan zamla ilgili olarak şunları söyledi:

Cuma Çağlayan (35-İnşaat işçisi): Ben bu zammı onaylamıyorum. 1300 TL asgari ücretle geçinen bir işçi, yemek, yol, kira, elektrik, su, mutfak, öğrenci masraflarını karşılayamazken, onu yürüyerek işe gitmeye zorluyorlar. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

Erdem Dağ (51-Memur): Yüzde 22’lik zam fazla. Yaklaşık 1 dolara seyahat etmiş olacağız. Vatandaşın alım gücü zaten düşük. Bize akaryakıt giderlerini bahane etmesinler. Çünkü biz biliyoruz ki akaryakıt tüm dünyada ucuzken, ülkemizde pahalı. Bunun sorumlusu da vatandaş değil.

İdris Çiftçi (39-Serbest meslek): Son 3 aydır toplu ulaşım araçlarını kullanıyorum. Herkes cebini düşünüyor. Kartsız binemiyorsunuz. Kart satın almaya mecbur bırakılıyorsunuz. Bizi yolunacak kaz gibi görüyorlar. Yazıklar olsun. Bu zammın geri alınması lazım.

Selda Erbulut (19-Öğrenci): Ne diyeyim ki, zaten yapacaklarını yapıyorlar. 3 kuruşa çalışan insanların cebine giren o paraya da kargalar gibi göz diktiler. Zamm geri çekilsin ve mümkünse fiyatı eskisinden de geri çeksinler.

Olcay Gökalp (73-Emekli öğretmen): Aslında konu yaşım itibarı ile beni ilgilendirmiyor. Ama zamma da duyarsız kalamam. Vatandaşın alım gücünün her geçen gün düştüğü bir ortamda bu zam çok fazla. Ben bu yanlış uygulamadan biran önce dönülmesini istiyorum.

Bahri Keskinkılıç (30-Çiğköfteci): Öğrenciler ve dar gelirli vatandaşlar için iyi olmadı. Zammın geri çekilmesi lazım. Yetkililer zammın yapılmasına gerekçe göstermişler. Onlar kendi açılarından haklı olabilir ama 1300 TL asgari ücretle çalışan bir kişi için zammın çok olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: DHA

 

 

Benzer Yazılar