DOĞA SOKAK

Kepez Belediyesi sokak köpeklerini ölüme terkediyor

Antalya’da hayvanseverlerin şikayeti üzerine savcılık, Kepez Belediyesi’ne bağlı Veteriner İşleri Şube çalışanları hakkında “sokak köpeklerini toplayıp ıssız alana bırakarak ölmelerini sebep olma” suçundan soruşturma başlattı.

 

Geçtiğimiz şubat ayında, Kepez’deki sokak köpeklerinin toplanılarak Kızıllı’daki ormanlık alana bırakıldığı haberi üzerine hayvanseverler harekete geçti. Toplama ekiplerinin başkanlığını AKP’li Hakan Tütüncü’nün yürüttüğü öne sürülürken, bırakılan köpeklerin bazılarının ölmüş, bazılarının ise parçanmış olduğu görüldü. Hayvanseverler geçen temmuz ayında da aynı olayın tekrar ettiğini ileri sürerek belediye ekipleri hakkında şikayetçi oldu. Şikayetler üzerine savcılık soruşturma başlattı.

 

Mustafa Özsoy” Bir daha olmayacağına dair söz veriyorum”

Yerel hayvan koruma görevlisi Şükriye Özgen Yılmaz, şubat ayındaki olayda hayvanseverlerin beslediği köpeklerin Kızıllı’daki ormanlık alana bırakılması sonucu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy’la irtibata geçtiklerini söyledi. Özsoy, yapılan hatayı kabul ettiğini ve bir daha olmayacağına dair söz verdiğini söyledi. Başkan Özsoy’un, bir personelin bu olaydan sorumlu tutulup başka birime gönderildiğini söylediğini aktaran Yılmaz, toplama yapan iki araca GPRS cihazı takılacağı ve adım adım takip edileceği sözünün verildiğini, bu nedenle olayı gündeme getirmediklerini kaydetti.

Sokak hayvanları bir kere daha ölüme terkedildi.

Söz verilmesine rağmen temmuz ayında Kızıllı ormanın daha ıssız yerlerine sokak köpeklerinin bırakıldığının haberini aldıkları söyleyen Yılmaz, ormanda 15 sokak köpeği bulduklarını dile getirdi. Farklı zamanlarda bırakılan bu köpeklerin boynunda belediye ipinin olduğuna dikkat çeken Yılmaz, diğer iki köpeğin ölmüş diğerlerinin ise susuzluktan ve açlıktan ölmek üzere olduğundan bahsetti . Başkan yardımcısını aradıklarında ‘Olamaz’ diyerek tepkisini ortaya koyduğunu kaydeden Yılmaz, barınak müdürü Bayram Coşkun’un ise tehdide varan çok sert tepkiler ortaya koyduğunu öne sürdü.

Temmuz ayındaki olaydan sonra hayvanseverler bu seferde jandarmaya şikayette bulundu. Hayvanseverler ifadelerinde, bu olayın Kepez Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldığını, şikayetçi ve davacı olduklarını söyledi. İfadelerde köpeklerin ıssız ormanlık alanlarda aç ve susuz bırakıldıkları ve iki köpeğinde öldüğü ifade edildi. şikayet üzerine köpeklerin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan barınaklara götürüldüğünü söyleyen Yılmaz, 11 tanesi yavru toplam 13 köpeğin hepsinin sahiplendirildiğini ifade etti.

Hayvanseverlerin şikayeti üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Kepez Belediyesi tarafından köpekleri toplamada kullanıldığı iddia edilen ipler savcılık soruşturmasında hayvanseverler tarafından mahkemede delil olarak sunuldu. hayvanseverler ipler üzerinde parmak izi incelemesi talebinde bulundu. Antalya Barosu Hayvan Hakları Kuruluda soruşturmaya hukuki destek vereceklerini ifade etti.

Benzer Yazılar