ÇOCUK GENÇLİK SOKAK

KESK : “Çocuk hakları insan haklarıdır”

Antalya Sokakları- KESK Antalya Temsilciliği’nde 20 Kasım Dünya Çocuk Günü nedeniyle yapılan toplantıda kürsüye çocuklar çıktı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Antalya üyesi ailelerin çocukları, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Eğitim Sen Şube’sinde açıklama yaptı. Açıklamaya çeşitli yaş gruplarından çok sayıda çocuk katılırken, salona Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Berkin Elvan ve Ankara katliamında yaşamını yitiren Muhammed Veysel Atılgan’ın fotoğrafının olduğu, “Çocuk hakları insan haklarıdır” yazılı pankart asıldı. Çocuklar adına Arda Atlı ve Benan Aydın açıklama yaptı.

ÇOCUK KATİLLERİ CEZASIZ KALDI

Ailelerin çocuklara bir birey olarak yaklaşmadığını söyleyen Arda Atlı, Türkiye’nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza atmasına rağmen sözleşmenin gereklerine uymadığını vurguladı. Türkiye’de çocuk katillerinin hesabının sorulmadığını belirten Atlı, Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz ve Berkin Elvan’ın ölümünden sorumluların cezalandırılmadığını hatırlattı. Atlı, çocuk katillerinin cezalandırılmasını ve Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi gereklerinin yapmasını istedi.

cocuklar-ve-kadinlar-siddete-karsi-konustu_6861_dhaphoto3

ÇOCUKLARA ETNİK KÖKEN, DİL, DİN, İNANÇ, AYRIMCILIĞI

Ülkemizde çocukların eğitim hakkından yararlanamadığını da belirten çocuklar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemizde okullaşma oranı dünya ülkelerinin gerisinde. Yaklaşık 3,5 milyon çocuk okul ortamından, öğretmenden ve eğitim imkanlarından yoksun. Türkiye’de eğitim içinde, ders kitapları ve uygulama alanlarında çocuklar renk, etnik köken, dil, din ve inanç ayrımcılığı yaşıyor. Özellikle Kürt, Alevi v, Roman ve yoksul çocuklarla diğer etnik ve inanç kökenine sahip çocuklar ayrımcılığa uğruyor. Geçen yıl hayatını yitiren 1886 işçinin 54’ü çocuk içidir. Ülkemizin bölgesinde çocuk olmak zor. Milyonlarca çocuk evinden, ülkesinden kopmuş durumda. Çocuk, bebek cesetleri denizimizin kıyısına karpuz kabukları, kağıt parçaları gibi vuruyor. Deniz kıyılarında pet şişeler gibi çocuk cesetleri varken hepimiz nasıl rahat uyuyacağız?”

KADINLAR ANKARA KATLİAMINI UNUTMADI

Çocukların yanısıra KESK üyesi kadınlar da 43 gün önceki Ankara katliamını unutmadıklarını açıkladı. Kadınların açıklamasında ise tüm dünyada savaşa, şiddete, diktatörlüğe ve cinsiyetçiliğe karşı mücadeleyi yükselterek kadınların 25 Kasım direniş mirasına sahip çıkmaya devam ettikleri dile getirildi.

Kaynak : DİHA, Antalya Ajans

Benzer Yazılar