KENT SOKAK YAŞAM

CLK Akdeniz indirimli elektrik almayan aboneleri cezalandırıyor

Antalya Sokakları- Antalya’da bu yılın başında büyük tepkilere ve eylemlere neden olan CLK Akdeniz, bu kezde yılda 4 bin kilovat saat ve üzerinde yıllık elektrik tüketerek ‘serbest tüketici’ kategorisine geçip indirimli elektrik alma hakkı elde eden ancak bunun için ‘yeni sözleşme’ imzalamayan abonelerini cezalandırmaya başladı.
CLK Akdeniz, indirimli elektrik sözleşmesini imzalamaya yanaşmayan tüketicilerin internetten ve bankalardan faturalarını ödeme haklarını ellerinden aldı.

Antalya’da bu yılın başında “Maaşa göre ayarlama yapıyoruz” bahanesiyle 2-3 aylık fatura göndererek halkın büyük tepkisine ve eylemlere neden olan CLK Akdeniz, ikinci bir skandala imza atıyor. CLK Akdeniz, yılda 4 bin kilovat saat ve üzerinde yıllık elektrik tüketerek ‘serbest tüketici’ kategorisine geçip indirimli elektrik alma hakkı elde eden ancak bunun için ‘yeni sözleşme’ imzalamayan abonelerini cezalandırmaya başladı. CLK Akdeniz, indirimli elektrik sözleşmesini imzalamaya yanaşmayan tüketicilerin internetten ve bankalardan faturalarını ödeme haklarını ellerinden aldı.

“CLK’NİN SÖZLEŞME YENİLEME OYUNU”
CLK Akdeniz’in imza attığı bu uygulama halkın büyük tepkisine neden oldu. Serbest tüketici olma hakkı elde eden ancak sözleşme imzalamadığı için internet üzerinden ve banka şubelerinden elektrik faturası borcunu ödeme hakkı elinden alınan bir kişi, “Elektrik faturamızı iki ay öncesine kadar internet üzerinden ödeyebiliyordum. Ancak son iki faturamı ödeyemedim. Banka şubelerinden de ödeyemiyorum. Bunun üzerine hem CLK’yi telefonla aradım hem de CLK Şubesi’ne gittim. Bana ‘Serbest tüketici hakkı elde etmişsiniz. Bunun için CLK’yi gelip sözleşme imzalamanız gerekiyor. Sözleşme imzaladıktan sonra internet üzerinden, alternatif ödeme noktalarından faydalanabilirsiniz. Yıllık tüketimde 4 bin kilovat saatin üzerine çıktığınız için yılda yüzde dört indirim hakkı elde ettiniz’ dediler. Bu, özelleştirilen Akdeniz Elektrik şirketini satın alan CLK’nin sözleşme yenileme oyununun devamı. Bizim önceden imzalanmış sözleşmemiz var, yeni sözleşme imzalamak istemiyoruz” dedi.

TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI
Antalya Barosu avukatlarından Tuncay Koç, bu durumun tüketici haklarına aykırı olduğunu söyledi. Tüketicinin sözleşme yapmaya zorlanmasıyla mağdur edilmemesi gerektiğini ifade eden Avukat Koç, “Burada tüketici üzerinden yüksek kazanç elde etmek için bireysel tüketicinin hakları gasp edilmektedir. Kamu hukuku bireysel tüketici hakkını korur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bu konuda hassas davranıp gerekli uyarıları yapması gerekir. Alınan siyasi kararlar sonucunda vatandaş büyük şirketlerin önüne kurbanlık koyun gibi atılmaktadır” dedi.

CLK YENİ SÖZLEŞME İMZALATMAK İÇİN HER YOLU DENİYOR
Antalya, Isparta ve Burdur’a elektrik hizmeti veren CLK Akdeniz, serbest tüketici olan abonelerine yeni sözleşme imzalatmak için her yolu deniyor. Personellerini abonelerinin evlerine gönderen CLK Akdeniz, bu yöntemle başarılı olamıyorsa telefonla aratarak ya da SMS göndererek bilgilendirme yaparak ikna yolunu deniyor.

İNDİRİMLİ ELEKTRİK SATAN FİRMALAR
Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinin 25’inci maddesi uyarınca 4 bin kilovat saat ve üzerinde yıllık elektrik tüketen abonelerin serbest tüketici olabiliyor. 2013 yılı için 4 bin 500 kilovat saat olan serbest tüketici limiti 2015 yılı için 4 bin kilovat saate düşürülmüştü. Antalya’da CLK Akdeniz’in dışında, tüketiciye elektrik satışı yapan onlarca firmadan bazıları şunlar: Aksa Enerji, Cerean Elektrik, 2M Enerji, Enerya, Bisen Elektrik, Yaren Enerji, Eren Enerji…

Kaynak: Antalya Ajans/ Veysi Sağlam

Benzer Yazılar