KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Kum Heykel Festivali başlıyor

Antalya Heykel Kum Festivali için hazırlıklar başladı. Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan festival, ‘Dünyanın Yedi Yeni Harikası ve Mitoloji’ teması taşıyor.

Antalya- Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Antalya Kum Heykel Festivali için heykeltıraşlar çalışmaya başladı. Dünyanın farklı kentlerinden gelen 15 heykeltıraş, heykellerini oluşturmak için kumlara şekil veriyor.

Geçen yıl ‘Dünyanın Yedi Harikası ve Mitoloji’ konseptini taşıyan festival, bu yıl ‘Dünyanın Yedi Yeni Harikası ve Mitoloji’ konseptiyle açılacak. Festival heykelleri için 10 bin ton kum hazırlandı. Meksika’daki Chichen Itza Pramidi, Brezilya’daki Christo Redentor İsa Heykeli, Çin Seddi, Machu Picchu, Petra, Kolezyum, Tac Mahal ve Peops Piramidi heykeli yapılacak eserler arasında.

Lara Halk Plajları üzerindeki sergi alanında sergilenecek kumdan heykellerin yapımı için iş makineleri seferber oldu. Boyları 5 metreye kadar çıkan heykellerin kumlarının sıkıştırılması için özel aletlerle çalışma yapılıyor. Mayıs ayının ilk haftasına kadar heykel yapımının tamamlanacağını söyleyen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali Direktörü Cem Karaca, ekibin başından bir an bile ayrılmıyor. Çalışmaları yakından takip eden Karaca, Kumun sıkıştırma anından ıslatmasına kadar en ince ayrıntılar heykelin 12 ay süresince ayakta durması için önemli detaylar. Bu nedenle tüm heykellerin hazırlanma aşamasını yakından takip ediyorum” dedi.

Karaca, hata olmaması için ellerinde geleni yaptıklarını ve çok titiz çalıştıklarını dile getirdi. Aynı zamanda Rus pazarındaki olumsuzluklara rağmen festivale 100 bine yakın turist beklediklerini kaydetti.

Benzer Yazılar