GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

KYK’da kötü şartları protesto eden 8 kadın öğrenci yurttan atıldı

Akdeniz Üniversitesi’ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) kötü şartlarını protesto eden sekiz kadın öğrenci yurttan atıldı.

Akdeniz Üniversitesi’ndeki KYK’da kalan sekiz kadın öğrenci yemek fiyatlarındaki artışı ve kötü koşulları yemekhanede çatal, kaşıkla protesto etmesi üzerine sekiz kadın öğrenci yurttan atıldı, burs ve kredileri de kesildi.KYK’ya bağlı yurtta kadın öğrencilerin kaldığı , odaların bakımsızlık ve hamam böceklerinin görülmesi, ranzalarda korkuluk olmayışı, yemek fiyatlarındaki artış, yurda girişlerin saat 24.00’den 23.00’e alınması ve yurda dışardan su, yiyecek ve içecek girişinin yasaklanması gibi haksız uygulamalar, öğrencilerin tepkisine yol açtı. KYK’nın haksız yaptırımları ve daha da kötüleşen koşullarını 300’ün üzerindeki kadın öğrenci, yemekhanede kaşık ve çatalları masaya vurarak protesto etti.

Protesto eyleminin ardından sekiz kadın öğrenciye süresiz uzaklaştırma cezası verilerek öğrenim kredileri ve bursları kesildi. KYK’nın sınav döneminde uyguladığı bu haksız yaptırım kadın öğrencileri mağdur etti. Kadın öğrenciler, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesi avukatlar aracılığıyla Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve verilen cezanın iptaline ilişkin dava açtı.

ÖĞRENCİLERİN BARINMA VE ÖĞRENİM ÖZGÜRLÜKLERİ ALINDI
Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu’ndan avukat Aynur Rüzgar Gökçe ve Aylin Onursev, idarenin verdiği süresiz yurttan uzaklaştırma cezasını orantısız bulduklarını belirtti. Avukat Gökçe, yurttan süresiz uzaklaştırıldığında öğrencinin öğrenim kredisi ya da bursunun kesildiğini, öğrencilerin zaten kısıtlı olanaklarla yurtta kalmak zorunda oldukları bir dönemde kredilerinden de yoksun kaldıklarını kaydetti. Bunun da öğrenim hakkını tamamen engelleyici bir durum olduğunu söyleyen Gökçe, “Eğer bu protestoya ilişkin kınama ya da daha orantılı bir ceza verilmiş olsaydı öğrencilerin öğrenim ve barınma özgürlükleri ellerinden alınmamış olacaktı” dedi.

YURT MÜDÜRÜ DİLEKÇEYİ KABUL ETMEDİ
KYK Genel Müdürlüğü’ne de atılan ve henüz atılmayan öğrencilerle ilgili itirazda bulunduklarını dile getiren Gökçe, yurt müdürüyle de görüştüklerini, kararın geri alınmasını istediklerini belirterek, “Ancak kendisi bizim dilekçemizi kabul etmediği gibi, bu dilekçeyi almadığına dair de yazı vermedi. Dolayısıyla idari davanın sonuçları beklenmeden yurttan öğrencilerin çıkarılması telafisi imkansız zararlar doğuracağından tazminat ve cezai sorumluluklarını kendilerine hatırlattık. Yürütmeyi durdurma davası açıldı ve umarım öğrencilerin yeniden yurda kayıt yaptırmalarını sağlayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Yurttan süresiz uzaklaştırma cezası alan ve bursu da kesilen öğrencilerden Merve Aktaş, 13 Kasım öncesi yurtta ciddi sorunlar ile karşılaştıklarını belirtti. KYK’nın haksız yaptırımı sonucunda süresiz uzaklaştırma cezası alarak bursu kesinlen kadın öğrenci Merve Aktaş, “Peçeteye fiyat vermeye başladılar, ikinci peçeteyi alamıyorduk. Küçük su şişesiyle içeri girememeye başladık. 13 Kasım’da yemekhaneye gitmiştik. Bir anlık refleksle tepki verdik, çünkü en son bir arkadaşımız su şişesiyle giremeyince, yemek yerken çatal kaşıklarla masaya vurduk. Yaklaşık 2-3 dakikalık ses çıkartma eylemi gerçekleşti. Hatta iki müdür yardımcısı gelerek ‘Tepkinizi bu şekilde göstermeniz güzel’ dedi. Üç kişi sözcü olarak belirlediler ve odada şikayetlerimizi dinlediler. Hatta not aldılar. ‘Odalardaki sorunlar, ranzalarda korkulukların olmayışı, içerideki böcekler, hijyen sıkıntımız var ve ciddi sıkıntı yaşıyoruz. İkinci öğretim arkadaşlarımız var ve giriş saati 24.00 iken 23.00’e çektiniz ve onlar yemek fişini kullanamıyor, giriş çıkışlarda sıkıntı yaşıyor’ dedik. Güzel karşıladılar, not aldılar ve o gün bitti. Ardından müdür bizi odasına çağırdı ve 8 kişi hakkında soruşturma açıldı” şeklinde konuştu.

“BİR ARKADAŞIMIZI YAKA PAÇA ATTILAR”

Merve Aktaş, bursları yatmadığında yurttan süresiz uzaklaştırıldıklarını fark ettiklerini ve hiçbir tebliğ yapılmadığını kaydetti. “Bursların neden yatmadığını genel müdürlüğe sorduk. Bize yurttan süresiz uzaklaştırıldığımız ve bundan sonra bursumuzun yatmayacağı söylendi. Ama bu bize tebliğ edilmemişti, ne yurttan atıldığımıza dair, ne de bursumuzun kesileceğine dair. Sınav dönemimizdi. 8 kişi birbirimizi soruşturmalar sonrasında tanıdık. Bize sürekli ‘Sizi kullandılar, devlete isyandır’ şeklinde bunu farklı yerlere bağlamak istediler. Ciddi bir baskı uygulandı üzerimizde. ‘İleride karşınıza çıkacak, sicilinize işleyecek’ diye tehdit ettiler. Biz hiçbir şekilde bunları gerektirecek bir şey yapmadık. Şu an hepimiz mağduruz, hem kalacak yer sıkıntısı çekiyoruz, hem burslarımız kesildi. Ortada kaldık. Bir arkadaşımız da geçen akşam yurttan yaka paça çıkartıldı. Normalde çıkarılmadan önce 5 gün süre tanınması gerekirken bu süre dahi verilmedi” dedi

Kaynak: Mehmet Çınar

Benzer Yazılar