ÇOCUK MANŞET SAĞLIK SOKAK

Lösemi hastası Efe’ye Almanya’dan ilik bulundu

Antalya – Akdeniz Üniversitesi’nde 3 yıldır lösemi tedavisi gören minik Efe‘ye uygun ilik bulundu.

Efe Güney, 3 yıl önce lösemi şüphesiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi‘ne sevk edildi. Burada yapılan tahliller sonunda Efe’ye lösemi teşhisi konuldu. Aynı hastanede tedavisine başlanan Efe Güney’e 1 yıl ağız, 1 yıl da damar yolundan olmak üzere kemoterapi uygulandı. Tedaviye cevap veren Efe Güney, 2015 yılı şubat ayında hastalığı atlattığı gerekçesiyle kemoterapi sonlandırıldı. Aradan geçen sürede durumu iyiye gittiği düşünülen Efe Güney’in, 2015 Ekim ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki kontrollerinde hastalığının tekrar ettiği tespit edildi.
ALMANYA’DAN İLİK BULUNDU
Doktorlar Efe’nin sağlığına kavuşabilmesi için ilik naklinin şart olduğunu söyledi. Bunun üzerine aile Efe’yi Antalya’da özel bir hastaneye yatırırken, ona uygun ilik bulabilmek için de araştırmalara başladı. Sağlık Bakanlığı‘nın Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi(TÜRKÖK) ve kendileri de dahil olmak üzere akrabaları ve çevresindekilerden uygun ilik arayan ailenin çabaları sonuçsuz kaldı. Yaklaşık 5 aydır hastanede tedavi gören Efe’nin ilik nakli için kısa süresi kaldığını belirten ailesinin yaklaşık 2 ay önce yaptığı çağrı karşılık buldu. Yapılan araştırma sonunda Almanya’dan Efe Güney’e uygun ilik olduğu tespit edildi.

TÜRKİYE’DEN DE 3 KİŞİ VAR

Ulusal medyada konuya ilişkin haberlerin yer almasının ardından ilik bulunduğunu anlatan baba Ali Güney, “Ölümcül evreye girmesine 1 ayımız kalmıştı. Yurtdışından ilik bulduk Allah’a şükür. Şu anda Türkiye’den de 3 kişi var. Şu anda ilacın bitmesini bekliyoruz. Yaklaşık 2 aylık ilaç kullanma sürecimiz var. Bu süreçte bazı sıkıntılar oluyor. İlacın etkilerinden dolayı Efe bayağı yıprandı. Psikolojisi etkilendi, ağzında ve vücudunda yaralar oluştu. Bunlardan dolayı da ilaçları zamanında alamıyoruz. Onun için naklimiz biraz gecikecek. Ama Allah’ın izniyle atlatacağız” diye konuştu.

‘BABA BEN DIŞARI ÇIKAMAYACAK MIYIM?’

Efe’nin tedavisinin çok ağır olduğunu vurgulayan Ali Güney, şöyle dedi:

“Son 2 aydır hastaneden çıkamıyor. Bana, ‘Baba ben dışarı çıkamayacak mıyım? Arkadaşlarımla oynayamayacak mıyım?’ diye soruyor. Biz bunu izah edemiyoruz. Haberlerin ardından duyarsız kalmayan vatandaşlar Kızılay’a giderek ilik için kan verdi. Sadece Alanya’dan yaklaşık 5 bin kişi giderek kan verdi. Tüm Türkiye’den yüzlerce telefon aldık. Bugün biz yaşıyoruz fakat yarın bir başkası da yaşayabilir. Binlerce insan ilik için kan verdi. Bu bize uymazsa elbet ilik bekleyen diğer insanlara uyacaktır. Kan verenlere, ilgilenenlere ve arayanlara çok teşekkür ediyorum. Çok destek oldular haklarını helal etsinler.”

Benzer Yazılar