SOKAK

Mahkeme Mahir Çetin’in linç edildiği görüntüleri izlemedi

Antalya’da Kürtçe konuştuğu için maruz kaldığı ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitiren Mahir Çetin cinayeti duruşmasında, mahkeme heyetinin cinayete dair görüntüleri izlememesine tepki gösteren Çetin ailesinin avukatı Hadi Cin, “Eğer mahkeme heyeti kamera görüntülerini izlemiş olsaydı ek tutuklama yapardı” dedi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, 3 Eylül 2014 tarihinde Kürtçe konuştuğu için linç edilerek öldürülen Mahir Çetin ile ilgili açılan davanın 4’üncü duruşması Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan Mehmet Ali Çakmak ve tutuksuz yargılanan Sefa Göncü, Arif Bozdağ, Ali Güzeloğlu, İnanç Koni, Mehmet İnan Bilgin ve Gökhan Güney hazır bulunduğu duruşmaya, Çetin ailesinin avukatları Hadi Cin ve Aylin Onursev katıldı.

Eşit Haklar İzleme Derneği’nde bir heyet de izlediği duruşma kimlik tespiti ile başladı. Duruşmada tanık sıfatıyla dinlenen Aykut Göktürk, olay esnasında Çetin’in yanında bulunan Vedat Çetin’i spor salonundan tanıdığını, arbede esnasında Vedat Çetini korumaya çalıştığını ve olay gecesi Mahir Çetin’e vuran kişiyi görmediğini söyledi. Ardından sanıklar önceki ifadelerinin geçerli olduğunu söyleyerek, savunma yapmayacaklarını söyledi. Tutuklu yargılanan sanık Mehmet Ali Çakmak’ın avukatı Mehmet Bahattin Belen, olay anını gösteren kamera kayıtlarının net olmadığını ve bu kayıtların Ankara Jandarma Kriminal Büro’ya gönderilmesini, olayın oluş şeklinin aydınlatılamadığı için müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Mahkeme Mahir Çetin’in linç edildiği görüntüleri izlemedi

Çetin ailesinin avukatı Hadi Cin, mahkeme heyetine olaya ilişkin görüntülerin izlenip izlenmediği sordu. Mahkeme heyetinin görüntüleri izlemediğini belirtmesi üzerin Cin, mahkeme heyetine “Eğer mahkeme heyeti kamera görüntülerini izlemiş olsaydı ek tutuklama yapardı” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Mahir Çetin’in katledilmesi adi bir suç değil açık bir linçtir’

Çetin ailesinin avukatlarından Aylin Onursev ise işlenen cinayetin adli bir suç olmadığını, bunun da kamera kayıtlarından çok net anlaşıldığını söyledi. Onursev, saldırıda yaşamını kaybede Çetin’e saldıranların olaydan önce birbirini tanıyor oluşu ve linç esnasında kalabalıktan “pis Kürtler” şeklinde hakaretlerin yükselmiş olması, gerçekleşen linç saldırısının adli bir olay olmadığını, aksine “nefret söylemi” içeren ırkçı bir saldırı olduğunu gösterdiğine vurgu yaptı. Tutuksuz yargılanan sanıklarında kaçma şüphesi göz önünde bulundurularak tutuklanmalarını talep eden Onursev, olay anının görüntülerinin Ankara jandarma Kriminal Büroya gönderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, olayın gerçekleştiği yerde keşif yapılmasına, Mahir Çetin’in kesin ölüm raporunun Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınmasına, dosyada bulunan görüntülerin Ankara Jandarma Kriminal Büroya incelenmek üzere gönderilmesine, delil durumu ve kaçma şüphesi bulunduğu için tutuklu sanık Mehmet Ali Çakmak’ın tutukluluk halinin devam edilmesine karar vererek, duruşmayı 9 Eylül’e erteledi.

Tutuklu sanık Mehmet Ali Çakmak hakkında, “Kasten adam öldürmek” suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istenirken, tutuksuz yargılanan sanıklar Sefa Göncü, Arif Bozdağ, Ali Güzeloğlu, İnanç Koni ve Mehmet İnan Bilgin hakkında ise 2’şer kez “Basit yaralama” suçundan 4 aydan bir yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: DİHA

Benzer Yazılar