SAĞLIK SOKAK

Saruhan Oluç Gıdadaki Pestisiti Bakana Sordu

Antalya – HDP milletvekili Oluç, Gıda Bakanı Eker’e bazı temel meyve ve sebze ürünlerinin ciddi oranda tarımsal üretimde kullanılan ve kimyasal özelliklerine göre az veya çok zehirli etkiye sahip kimyasal maddeler olan pestisit bulunmasının nedenlerini sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e bazı temel meyve ve sebze ürünlerinin ciddi oranda tarımsal üretimde kullanılan ve kimyasal özelliklerine göre az veya çok zehirli etkiye sahip kimyasal maddeler olan pestisit bulunmasının nedenlerini sordu.

Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi 2013 ve 2014 Ocak ve Nisan ayları arasındaki gıda ürünlerini analiz ederek mevzuatta belirtilen maksimum limit değerlerinin çok üzerinde kalıntı içerdiğini ortaya çıkarmıştı.

Oluç, tarımsal üretimde kullanılan ve kimyasal özelliklerine göre az veya çok zehirli etkiye sahip kimyasal maddeler olan pestisitlerin insan ve çevre sağlığı açısından sorunlara neden olduğunu hatırlattı.

Diğer ülkelerde her yıl belirli sayıda ürününün laboratuar testlerine tabi tutularak gereken önlemleri almak konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Oluç, Türkiye’deki durumu sordu.

Oluç, Türkiye’de son 10 yıl içinde her yıl yurtiçinde tüketilen ve ihraç edilen ne kadar ürüne pestisit analizi yapıldığı, yurtdışından kalıntı nedeniyle geri gönderilen ürün olup olmadığı, kalıntı analizlerinde laboratuarların ne kadar güvenilir olduğu, kanserojen olarak nitelenen “Glifosat” isimli tarım zehrinin Türkiye’de ne kadar kullanıldığı, arı ölümlerine yol açan pestisitler son on yıl içindeki yıllık kullanım miktarı gibi 21 soru yöneltti.

Kaynak: Bianet

Benzer Yazılar