DOĞA SOKAK SPOR

‘Paralı plajlara’ karşı pedal çevirdiler

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in halka açık plaj vaadi daha senesini doldurmadan ücretli hale gelmişti. Plajların paralı olmasını protesto eden Turuncu Pedallar bisiklet topluluğu, bugün Cumhuriyet Meydanı’nından pedal çevirmeye başlayarak Konyaaltı Plajları’nda basın açıklaması yaptı.

Türel’in seçim vaatlerinin aksine plajların ve piknik alanlarının ücretlendirilmesine karşın Turuncu Pedallar Topluluğu Konyaaltı Plajında basın açıklaması yaptı .Topluluğun sözcüsü Selçuk Ok, plajlardan ve piknik alanlarından rant sağlamak amacıyla yapılan bu düzenlemeler için “Menderes Türel ve AKP belediyeciliğinin özü rant ve yağmaya dayanmaktadır. Yandaşlarına rant yaratmak, kentleri ve doğayı yağmalamak AKP’nin kent ve doğa politikalarının kendisidir. Konyaaltı sahilinde bu politika bir kez daha kendisini gösterdi. Türel, bir sezon ancak süren sahte ücretsiz plaj vaadini, aslında Konyaaltı plajını büyük bir rant alanı haline getirecek bir hazırlığı örtbas etmek için yapmış görünüyor” dedi.

Sarısu Piknik Alanı’nın ücretlendirilmesine tepki gösteren Selçuk Ok, ”Türel’in plajlarla ilgili rantçı uygulamalarına bir örnek de Sarısu plajının ücretli hale getirilmesidir. Hiçbir ücret ödemeden girilen Sarısu piknik alanı ve plajı göz boyama amaçlı masaların yenilenmesi ve doğal alana asfalt dökülmesi garabeti ile birlikte paralı hale getirilmiştir” ifadelerinde bulundu.

Konyaaltı plajlarının uygun bir şekilde halkın kullanımına açılmasını vurgulayan Selçuk Ok, ”Konyaaltı plajları ücretsiz, güvenli ve temiz bir halde halkın kullanımına açılmalıdır. Güvenliği, cankurtaran hizmetleri, temizlik hizmetleri belediye personeli tarafından yapılmalı, kamu tarafından işletilmeli, kentsel yağmanın konusu olmamalıdır. Halkın yararlanabileceği çay, kahve, yiyecek, içki satışını içeren kafeterya hizmetleri sahil boyunca verilmelidir. Fiyat politikaları belediye tarafından denetlenmeli ve halkın ulaşabileceği hizmetler sağlanmalıdır.” ifadelerini dile getirdi.

 

da/pi

Benzer Yazılar