MANŞET SOKAK

Memleket Biziz diyenler Antalya’da buluştu

Prof. Dr. Nejla Kurul ve Yüksel caddesi direnişinden tanınan Veli Saçılık’ın katılımıyla bugün Antalya’da Memleket Biziz toplantısı gerçekleşti.

Antalya Sokakları  –  “Ses çıkaralım, durduralım, ülkemizi yeniden kuralım” şiarıyla 13 Mart’ta 41 imzacının çağrı yaptığı Memleket Biziz, ülkenin dört bir yanında toplantılar düzenliyor. İmzacılardan Prof. Dr. Nejla Kurul ve Yüksel caddesi direnişinden tanınan Veli Saçılık’ın katılımıyla bugün Antalya’da Memleket Biziz toplantısı gerçekleşti. Moderatörlüğünü Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür vakfı yöneticisi Zeynel Can’ın yaptığı toplantı 30 Mart 1972’de yitirilen Mahir Çayan ve 9 arkadaşına saygı duruşu ile başladı.

Çağrının ne amaçla yapıldığını aktaran imzacılar Memleket Biziz oluşumunu birlikte büyütmek için çağrı yaptı. Ülkenin içinde bulunduğu duruma değinen Nejla Kurul,  16 Nisan’da nasıl bir araya gelindiyse yine aynı direngenlikle mücadele edilebileceğini hazır bir programa ve örgütlenme modeline sahip olmadıklarını bunun destek veren herkesle birlikte süreç içerisinde oluşturulacağını belirtti. Veli Saçılık da  “Sandık eksenli değil sokak eksenli bir birlik oluşturmalıyız. Sadece beyinlere değil kalplere de hitap edebilmeliyiz.” dedi. Saçılık, yaptıkları çağrının bir örgütler koalisyonu olmadığını direnen herkese yaptıklarını söyledi. Kemalistlerin Cumhuriyet elden gidiyor, Sosyalistlerin diktatörlük kuruluyor, liberallerin demokrasi yok ediliyor dediğini ve herkesin ortak bir direniş paydasında buluşabileceğine işaret etti. Konuşmacılar ilerici devrimci bütün güçlerin birliğine olan ihtiyaca vurgu yaparak Memleket Biziz çağrısının bir aşağıdan birlik girişimi olduğunu vurguladılar.

İmzacıların konuşmaları ardından katılımcılar da söz alarak, birlikteliğin nasıl büyütüleceğine dair fikirlerini paylaştı. Antalya ve diğer illerde gerçekleşecek toplantıların ardından 22 Nisan’da Ankara’da bir kurultay planlandığını aktaran imzacılar, Memleket Biziz’i büyütmeye çağrı yaptı.

Benzer Yazılar