KADIN MANŞET SOKAK YAŞAM

Mor Makas projesinde ikinci aşama

Muratpaşa Belediyesi’nin kadın istihdamına yönelik ikinci aşamada, on dört kadın Zeytinköy Kadın Danışma Merkezi’nde güzellik uzmanlığı eğitimi alıyor.

Antalya- Muratpaşa Belediyesi’nin kadına yönelik şiddet ve çocuk yaşta evliliklere son vermek için hayata geçirdiği Mor Makas projesinde ikinci aşama başladı. Kadın istihdamına yönelik ikinci aşamada,on dört Kadın Zeytinköy Kadın Danışma Merkezi’nde güzellik uzmanlığı eğitimi alıyor. 
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Ümran Uysal’ın 2016 yılında 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde tanıtımını yaparak çalışmalarına başladığı ‘Mor Makas’ projesinde ikinci aşamaya geçildi. Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası’yla birlikte hayata geçirilen Mor Makas’ın ilk aşamasında Muratpaşa Belediyesi Al Yazma grubu, kuaförlere şiddete uğrayan kadınların sahip oldukları hakları ve kuaförlerden şiddetin neden olduğu morlukları makyajla kapatmaması, çocuk yaşta evlenmeye zorlananlara gelin saçı yapmamaları gerektiği anlatıldı. Projeyle Antalya’da 600 kuaför salonunun çalışanları konuyla ilgili eğitim aldı.
Projenin ikinci aşaması ise yine Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası’yla birlikte kadınlarının meslek sahibi olmaları ve istihdam alanında yürütülüyor. Antalya’nın sosyokültürel imkanları en kısıtlı bölgesi Yeşildere ve çevre mahallere yönelik çalışmalarını sürdüren Zeytinköy Kadın Danışma Merkezi’nde eğitim çalışmalarının başladığı projeyle kadınlar 3 aylık bir kursun ardından güzellik uzmanı sertifikası alacak.
Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan ve Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası’nın iş garantisi verdiği projenin ilk eğitim çalışmasında 14 kadın yer alıyor. Kursiyerlerden 34 yaşındaki 2 çocuk annesi Seval Özkaya, iktisat mezunu olduğunu ama kendi işinin sahibi olmak bu kursa katıldığını söyledi. Seval Özkaya, amacının bir kursu başarıyla tamamlayarak kendisine ait bir güzellik salonu açmak olduğunu anlattı.

Kaynak: DHA

Benzer Yazılar