KENT MANŞET SOKAK

Muhittin Böcek açıkladı: Boğaçayı Projesi maaliyeti 130 Milyon, toplam borç 6 Milyar TL

Antalya – Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, basın mensupları ile bir araya gelerek 100 günlük hizmet süresini değerlendirdi. Muhittin Böcek Boğaçayı Projesi maaliyetinin 130 Milyon TL olduğunu belirtirken, Büyükşehri Beledisyesi toplam borcunun ise  6 milyar 206 bin TL olduğunu açıkladı

İSRAF EKONOMİSİNE SON
Seçilmeden önce belediyenin 3 milyar TL civarında borcu olduğunu düşündüklerini, göreve geldikten sonra Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcunun 6 milyar 206 bin TL olduğunu tespit ettiklerini, belediyenin her ay 40 milyon lira açıkla yoluna devam ettiğini belirten Böcek,”Borç lügatı yaparak hizmetten geri kalma yoluna gitmeyeceğiz. Şirketlerde tasarruf tedbiri başlattık. İsraf ekonomisine son vererek gideceğiz. Yüksek kira olan yerlerde sözleşmesi sona eren yerleri boşaltacağız. Örneğin Döşemealtı’nda Büyükşehir’in kullandığı yerin kirası 28 bin liraydı. Buranın sözleşmesini iptal edip 7 bin 500 liraya yer kiraladık. Gereksiz kiralık araçların yüzde 10’unu iade ettik” dedi.

BOĞAÇAYI PROJESİ MALİYETİ 130 MİLYON TL
Göreve gelmesinin ardından verdiği talimatla Bilim Kurulu tarafından tüm yönleriyle değerlendirilen Boğaçayı Projesi ile ilgili de konuşan Başkan Böcek, projenin sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının karşı çıkmasına rağmen yapıldığını vurgulayarak, “Sadece köprüden denize kadar olan bölümde 130 milyon 862 bin 631 TL ödeme yapılmıştır.” dedi.

KONYAALTI SAHİLİNDE GELİR 3 MİLYON, GİDER 10 MİLYON TL
Konyaaltı Sahil Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin 254 milyon 289 bin lira ödediğini hatırlatan Böcek, “İhale sonucu hepinizin bildiği gibi. Büyükşehir Meclisinde meclis üyesi sıfatımla bu ihalenin rekabet koşullarını oluşturmadığını söylememe rağmen iptal edilmemişti. Buradan gelen yıllık kira geliri 8,5 milyon. Bunun 5 milyon 187 bini ecrimisil olarak Maliye Bakanlığına ödeniyor. Belediyenin 3 milyon 300 bin lira geliri var. 2018 yılında Antalya Büyükşehir Belediyemizin kasasından sahil için çıkan para 10 milyon 726 bin TL. İhaleyi alan vatandaş cebinden bir kuruş çıkarmamıştır. Bunlar sizin paranız. Tüyü bitmemiş yetimin parası. 254 milyon lira Antalyalıların cebinden ödenmiş, karşılığında kalan para 3 milyon 300 bin lira. Belediyemizden çıkan para 10 milyon 726 bin lira. Ben 5 yıllık süreçte göreve gelirken ‘Kimsesizlerin kimsesi olacağım, tüyü bitmemişlerin hakkını koruyacağım’ diye geldim. Antalya’nın hakkını burada da koruyacağım. Bundan sonrasını da hep birlikte göreceğiz. Sahilde 91 ünite var. Sadece sahildeki Food in Box, 840 bin lira bir yılda kira ödüyor. Gerisini size bırakıyorum. Güvenlik bizde, temizlik bizde, park bahçe bizde, bitki dikme, her şeyi bize bırakmışlar” diye konuştu.

SEÇİMDEN HEMEN ÖNCE İHALELER YAPILMIŞ
Belediyede seçimden önceki son 5 ayda gerçekleştirilen yapım ihale sayısının 13 olduğunu söyleyen Böcek, “İhalelerin 5’i seçimden önceki son bir ayda yapılmış. Toplam ihalelerin bedeli 486 milyon 885 bin lira. ASAT’ta seçimden önceki son 5 ayda 19 yapım ihalesine toplam 360 milyon 307 bin 684 lira ödenmiş. Son 5 ayda belediyemiz toplam 853 milyon 954 bin 64 TL borç yükü altına alınmış, sari yıllara koyduğumuzda artı KDV’si ile borç 1,5 milyar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Körfez Gazetesi/Mustafa Koç

 

Benzer Yazılar