SOKAK

AKD “‘Cami-cemevi’ne karşıyız” ama “AKP ile görüştük”

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, cami- cemevi projesine karşı olduklarını belirtirken, AKP’li Menderes Türel ile görüştüklerini ifade etti.
Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan Alevi kurum temsilcilerinin AKP’li Menderes Türel ile görüşmesi haberleri üzerine tepki toplayan Alevi Kültür Derneği, Antalya Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. AKD Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş yaptığı açıklamada ‘cami-cemevi’ projesine karşı olduklarını dile getirirken, AKP’li Menderes Türel ile cemevi projelerinin olduğunu kaydetti. Ali Aktaş açıklamasında; “”Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Menderes Türel bizim talebimiz üzerine ‘zaten geçen sene cemevi sözümüz vardı’ dedi. Verdiği bu sözü tutacağını, cemevi yapılacak birkaç yerin olduğunu, öncelikle Muratpaşa İlçesi’nde AKD’ye bir cemevi yapacağını belirterek söz verdi. Cemevi yapılacak yerin AKD’nin kanaat önderleriyle ileri ki zamanlarda bir araya gelerek belirleyeceğinin sözünü vermiştir. Ancak bu buluşmanın bazı çevreler tarafından Ankara’da olduğu gibi cami- cemevi projesi şeklinde hayata geçirileceği duyumunu aldık. Bu projeye AKD olarak en başından beri karşı çıktık. Böyle bir projeyi kabul etmeyeceğimizi defalarca kamuoyuyla paylaştık.” dedi.7a5948252a7b748912fb5487b35f5196

Açıklama ayrıca Antalya’nın cemevi ihtiyacına değinen Ail Aktaş, üyelerine ‘sandığa gidin’ çağrısı yaparken bu görüşmenin seçim öncesinde gerçekleşmesi konusunda açıklama getirmedi.

Benzer Yazılar