KENT MANŞET ÖZEL HABER SOKAK

Muhittin Böcek: Şehir vergisi,  AKP: Turizm Ajansı

Antalya Sokakları Özel –  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek geçtiğimiz günlerde “Turistlerden ayakbastı parası alınsın, belediyelere verilsin.” önerisi ile gündeme gelmiş ve büyük bir tartışma yaratmıştı. Kamuoyundan turizme zarar verebileceği iddiasıyla karşı çıkanlar olduğu gibi büyük oranda destek görmüştü bu öneri.

Dünyanın turist çeken önemli bütün ülke ve kentlerinde uygulanan “şehir vergisi” ile  kendi nüfuslarının çok çok üstünde milyonlarca turist ağırlayan ve hizmet veren kentlere destek için yabancı turistlerden kişi başına ortalama günlük 1-5 Euro arası bir vergi alınmakta, konaklanılan işletme tarafından belediyelere aktarılmakta. Antalya ise 15 milyon turist ağırlamasıyla dünya da ilk sıralarda yer alıyor.

TURİZM AJANSI
Muhittin Böcek’in açıklamasından sonra AKP iktidarının da bu konuda bir hazırlık içinde olduğu ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye Turizm Tanıtma Geliştirme Ajansı’nın kurulma hazırlıklarının yapıldığı belirtiliyor. Ajansın görevi Türkiye turizminin olanaklarını tanıtmak olacakmış. Ajans, Sayıştay tarafından değil özel denetim firmaları tarafından denetlenecek, Kamu İhale Kanunu’ndan ise muaf olacak. DHMİ’nin işlettikleri hariç hava alanı işletmelerinden binde iki buçuk, turizm belgeli işletmelerden ise elde ettikleri gelirin yüzde 1’i oranında turizm payı alınacak. Elde edilen gelirin yüzde beşi, genel bütçeye aktarılacak. Tasarıya göre bu Ağustos ayı itibariyle paylar alınmaya başlanacak.

AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve bazı AKP’li milletvekillerinin imzasını taşıyan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi TBMM gündemine (Yarın) 9 Temmuz Salı günü gelmesi bekleniyor.

MUHİTTİN BÖCEK BU TASARIYA KARŞI MI ÖNERİ GETİRDİ?
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından geçen hafta gündeme getirilen şehir vergisi önerisi, Muhittin Böcek’in iktidarın Turizm Ajansı kurma önerisini görüp, acil ihtiyacın bu olmadığına vurgu yapmak için gündeme getirdiğini düşündürdü.

 

Benzer Yazılar