EMEK KADIN SOKAK

KESK: 8 Mart resmi tatil olsun

 

Antalya – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadınlar Günü olan 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istedi.
KESK Şubeler Platformu’nun Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nde düzenlediği basın açıklamasını Ayşe Şimşek yaptı. KESK Şubeler Platformu adına konuşan Ayşe Şimşek, kadınların binyıllardır süren erkek egemenliğine karşı yürüttüğü mücadelenin kazanımı olan 8 Mart’ta yine alanlarda olduklarını söyledi. 8 Mart 1857 tarihinde 40 bin dokuma işçisi kadının daha iyi yaşam ve çalışma koşulları için gittiği grevin vahşice bastırılarak 129 işçinin katledildiğini hatırlatan Ayşe Şimşek, “İşçi kadınların canları pahasına gösterdiği direnişin üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen, egemenlerin kadınlara karşı yürüttüğü kirli savaş yöntemlerinde hiç bir farklılık yaşanmıyor” dedi.

Yıllardır dile getirdikleri 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi talebini bir kez daha yinelediklerini ifade eden Ayşe Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu hakkı elde edinceye kadar talebimizde ısrarlı olacağımızı ve mücadelemize devam edeceğimizi bilmenizi istiyoruz. Erkek egemenliği ve kapitalizmin birlikte yarattığı çifte sömürüye karşı, kadın olmaktan kaynaklı yaşadıklarımızı dile getirdiğimiz, taleplerimizi haykırdığımız, sözümüzü ve isyanımızı birleştirdiğimiz 8 Mart’ta alanlardayız. 8 Mart’ın resmi tatil olması talebimiz başta olmak üzere; kadınların istihdamda var olmasını esnek ve güvencesiz çalışma koşuluna bağlayan yasal düzenlemelerden vazgeçilerek, kadınlara güvenceli istihdam olanakları yaratacak yasal düzenlemeler yapılmalı. Kadın istihdamının önündeki en büyük engel olan bakım sorumluluğunun erkek-devlet ve işveren tarafından paylaşılmasını sağlayan politikalar geliştirilmeli. Çocuk, yaşlı ve engelli bakım sorumluğunu tek başına kadına yükleyen anlayıştan vazgeçilmeli, tüm ebeveynlere nitelikli, ücretsiz, anadilinde ve 7/24 hizmet veren mahalle ve işyeri kreşleri imkânı sağlanmalı. Yürütülen kirli savaş politikalarına derhal son verilmeli, acilen sokağa çıkma yasakları ve ablukalar kaldırılarak çatışmasızlık sağlanmalı. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaldırılarak, yerine Kadın Bakanlığı kurulmalıdır.”

Benzer Yazılar