ÖZEL HABER POLİTİKA SOKAK

Örtü üzerinden hedef gösterilen Niyazi Nefi Kara “Cenazeye katılmak insana saygıdır”

Antalya Sokakları Özel – Ankara’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerden Tevfik Dalgıç ve Sevim Şinik’in dün Alanya’daki cenaze töreninde, tabutların üzerine örtülen örtü nedeniyle hedef gösterilen CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara: “Her gördüğümüz sarı kırmızı yeşili PKK bayrağı olarak nitelendiremeyiz” dedi

Ankara’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerden Tevfik Dalgıç ve Sevim Şinik’in dün Alanya’daki cenaze töreninde, tabutlarının üzerine örtülen örtü medyanın hedef gösterme aracına döndü. Cenaze törenine katılan Milletvekiline ve partililere yönelik siyasi linç kampanyası başlatıldı. CHP Alanya İlçe Başkanı Şengül Yeşildal “Örtülerin kullanılmasına izin veren başta Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven olmak üzere Emniyet Müdürü’nü ve diğer yetkilileri şiddetle kınıyorum. Eğer kaldıysa Cumhuriyet Savcılarını da göreve çağırıyorum. Buradan görevlerini ihmal edenler hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” diyerek örtü için kınama ve suç duyurusu mesajı yayımladı.

“SUÇLAYICI TARZDA YAKLAŞMAK İNSANİ OLMAYAN DUYGULARA SAHİP VARLIKLARA AİTTİR”

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ise “Her gördüğümüz sarı kırmızı yeşili PKK bayrağı olarak nitelendiremeyiz” dedi. Medyada yer alan “Orada ne işiniz vardı” başlıklı haberlere ilişkin şöyle konuştu: “Bir cenazeye katılmak bizim hem inançlarımıza hem de geleneklerimizde önemli bir şeydir. Bu insana saygıdır. Bunu suçlayıcı tarzda yaklaşmak zaten insani olmayan duygulara sahip olan varlıklara aittir. Böyle bir şey olabilir mi?”

“BİZİM OLDUĞUMUZ ORTAMDA SLOGAN DA BAYRAK DA YOKTU”

Cenaze töreninde bütün siyasi partilerden, demokratik kitle örgütlerinden farklı farklı insanlar vardı. Cenazeye katılmanın suç olduğu nerede görülmüş. Bizim kendimizin bir slogan atmışlığımız olsa anlarız ya da ne biliyim böyle sorun olsa anlarız. Böyle bir durum da yaşanmadı. Bizim olduğumuz ortamda bizim katıldığımız cenaze ortamında slogan da yoktu bayrak da yoktu. Bizden sonra gelişmişse de onlardan da biz her taraftan mesul olamayız zaten” dedi.

“BU RENKLER ANADOLU’NUN GELENEKLERİNDE VARDIR”

“Her gördüğümüz sarı kırmızı yeşili PKK bayrağı olarak nitelendiremeyiz. Anadolu’nun , Yörüklerin, Türkmenlerin kullandığı renklerdir sarı kırmızı renkler yeşil renkler bizim geleneklerimizde vardır zaten. Sağ sol diye ayrımı yoktur ki. Her gördüğümüz renge bu onlarındır şunlara aittir diyemezsin. Böyle bir ayrımcılık sağlayamazsın” ifadelerine yer verdi.

Haber: Pelin İktüeren

Fotoğraf: Dilara Açikyildiz

Benzer Yazılar