SOKAK

Özel otobüs ve minibüsler ulaşıma engel oluyor

Geçtiğimiz günlerde engelli bir vatandaşı otobüse almadığı için şoföre ve araca ceza verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada vatandaşı mağdur eden araçları cezalandırıldığı bildirildi. Engelli bir vatandaşı duraktan almadığı tespit edilen toplu ulaşım aracının sahibi ve sürücüsüne idari para cezaları verilirken, aracın 1 ay hizmetten men edildiği duyuruldu.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’nın açıklamasında “Engelli kartı ve 65 yaş kartı ile ücretsiz seyahat etme hakkına sahip vatandaşların bazı toplu taşıma araçları tarafından duraktan alınmadığının tespit edilmesi üzerine Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü periyodik denetimlerini sıklaştırdı. 11 Nisan’da Şirinyalı Mahallesi Sülemiş Cami önündeki duraktan engelli bir vatandaşı almadığı belirlenen toplu taşıma aracı mevzuatlar doğrultusunda en ağır şekilde cezalandırıldı. Araç sahibine ve sürücüsüne ayrı ayrı idari para cezası uygulanırken, araca 30 gün süreyle çalışmama cezası verildi.” denildi.

65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİ VATANDAŞLAR MAĞDUR

Özel halk otobüsleri ve minibüsler ücretsiz ulaşım hakkına sahip 65 yaş üstü ve engelli vatandaşları almayarak mağdur ediyor. Antalya’da özel otobüs ve minibüs sayıları 800’ü geçerken, belediyeye ait otobüsler ise 40 tane. Bu durum vatandaşı mağdur ederken, yapılan denetimler sorunları çözmüyor. Vatandaş işe ulaşım sorunu için belediyeden kalıcı çözüm bekliyor.

pi/nob

Benzer Yazılar