SOKAK

1 Kasım Seçimi Antalya değerlendirmesi

Bir seçimi daha geride bıraktık. 7 Haziran’da HDP’nin barajı geçmesiyle, tek başına iktidar olamayan AKP, dayatılan savaş koşullarında 317 milletvekiliyle hükümet kuracak. AKP çevreleri dahil beklentilerin üstünde gelen bu sonuçlar, akıllarda soru işaretleri bırakırken, tartışmalara da yol açtı. Türkiye genelindeki oy değişiklikleri Antalya’ya da yansıdı. 7 Haziran’da AKP 5, CHP 5, MHP 3, HDP ise 1 Milletvekili çıkarırken, 1 Kasım’da CHP sayısını korumuş fakat biri HDP biri MHP’den 2 milletvekili AKP’ye geçmiş görülüyorhhhhhhh

Antalya’daki oy oranlarına bakıldığında AKP ve CHP’nin yükseldiğini, HDP ve MHP’nin ise düştüğünü görüyoruz. AKP %6,5’luk bir artış gösterirken, CHP de ise %0,5’lik bir artış var. MHP %4,5’luk oy kaybı yaşarken HDP ise %1,4’lük oyu kaybetmiş görülüyor. AKP’nin mevcut oy artışının, Türkiye genelinde olduğu gibi büyük oranda MHP seçmeninden kaydığı gözlemleniyor.

SAVAŞ POLİTİKASI OY ORANLARINI ETKİLEDİ

7 Haziran’dan sonra ortaya çıkan bu önemli değişiklik, koalisyon tartışmalarında Devlet Bahçeli’nin ‘Her şeye hayır’ diyen tavrı ve 5 aydır sürdürülen savaş politikalarına bağlanabilir. Bilindiği üzere AKP’nin hükümet kuramadığı 7 Haziran seçimleri ardından Devlet Bahçeli’nin yürüttüğü politika, MHP tabanının tepkisini çekmişti. Koalisyon tartışmalarının hemen ardından 20 Temmuz’da Suruç’ta IŞİD eliyle yapılan katliamın ardından körüklenen savaş politikaları, 10 Ekim’de Ankara’da yüzü aşkın insanın ölümüyle tırmanmış, 3 aylık süreçte 700 insanımızın ölümüne sebep olmuştu. Bu politikalar Güneydoğu illerinde Kürt halkına baskı kurulmasına, Batı’da ise asker ve polis cenazeleri protestolarıyla milliyetçi kitlelerin yönetilmesine dönüştü. Alanya, Manavgat ve Antalya’da HDP’ye karşı gerçekleştirilen saldırılar MHP tarafından organize edilmedi. Ancak, MHP tabanı Antalya’da da bu saldırılarda mobilize edildi. MHP, tabanının bu saldırganlık içinde AKP ile siyasi temas kurmasını engelleyemedi. “Her şeye hayır” söyleminden sıkılan MHP seçmeni, savaş politikalarının da tarafı olarak 1 Kasım’da AKP’yi tercih ederken, HDP’nin 7 Haziran’da AKP tabanından kazandığı muhafazakar Kürt seçmen ise bu baskı politikalarından etkilenerek AKP’ye geri döndü.

 

İLÇELERE GÖRE OY DAĞILIMI

Antalya çizilen tablo Türkiye genelinden çok da farklı görünmüyor. İlçe ilçe oy oranlarına bakıldığında Kepez, Alanya ve Aksu’da CHP oylarını korurken, Manavgat ve Serik’te kaybettiğini görüyoruz. Antalya seçiminin belirleyicisi olan merkez ilçelere gelindiğinde ise AKP, CHP artışı, HDP ve MHP düşüşü görülüyor. AKP’nin en çok oy arttırdığı ilçe olan Kepez’de, MHP %4,5 puan, HDP ise %1 puan oy kaybettiği tablolara yansıyor. CHP’nin birinci parti olduğu Muratpaşa ve Konyaaltı’nda toplamda AKP 20bin CHP 13bin oy arttırmış, MHP 9bin 300, HDP ise 4bin 600 oy kaybetmiş. HDP Kepez’de 4bin, Muratpaşa’da 3bin 500, Konyaaltı’nda bin 100 oy kaybetmiş olduğu görülüyor. HDP’nin Antalya’daki oy kaybının bir kısmının CHP’ye kaydığı söylenebilir; fakat önemli bir kısmı AKP’ye geri dönen muhafazakar Kürt seçmen olduğu gözüküyor. AKP’nin arttırdığı oyun bir kısmı MHP ve HDP’den gelen oylarken diğer kısmı ise 7 Haziran’da %10’un altında kalan sağ partilere oy vermiş veya sandığa gitmemiş seçmenlerden oluşuyor.

(Antalya Seçim Değerlendirmesi henüz kesinleşmemiş sonuçlara göre yapılmıştır. Oran ve sayılarda değişiklikler olabilir)

Benzer Yazılar