SOKAK

Paris ve Silopi’de katledilen siyasetçiler anıldı

Antalya- HDP-HDK Antalya Kadın Koordinasyonu, Paris ve Silopi’de katledilen 6 Kürt kadın siyasetçiyi andı. Anmada konuşan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Zarife Atik, “Katledilen kadınların şahsında bastırılmaya çalışılan kadının örgütlü gücü ve direnişçi ruhudur” dedi.

HDP-HDK Antalya Kadın Koordinasyonu, 9 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te suikast sonucu katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ile Silopi’de devlet tarafından katledilen DBP PM üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve KJA üyesi Fatma Uyar’ı andı. Atalos Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda kadın, mumlar yakarak ağıt ve şiirlerle katledilen kadın siyasetçileri andı. “Hepimiz Sakine, Leyla, Fidan,Sêvê, Pakize Fatma’yız. Paris’ten Silopi’ye katliamların hesabını soracağız” pankartının açıldığı anmada, üzerinde Kürt kadın siyasetçilerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. “Hepimiz Sakine’yiz öldürmekle bitmeyiz”, “jın jiyan azadi” ve “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atılan anma, saygı duruşu ile başladı.

Anmada konuşan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Zarife Atik, katledilen kadınların şahsında kadının örgütlü gücü ve direnişinin bastırılmaya çalışıldığını ifade etti. Atik’in ardından basın açıklamasını yapan Sibel Bozkaya, hem Paris’te hem de Silopi’de yapılan katliamların Kürt halkının barış ve çözüm iradesine yönelik saldırılar olduğunu kaydederek, “Üstü örtülen ve belirginsizleştirilen her katliamın arkasında devlet kurumlarının ve güçlerinin bulunduğu açık bir gerçektir” dedi.

Basın açıklamasının ardından Paris ve Silopi ‘de yaşamını yitirenler için meydanda ağıt yakılarak, şiirler okundu. Oturma eylemi ile devam eden anma, sloganlarla sona erdi.

Kaynak: DİHA
Fotoğraf: Evrensel

Benzer Yazılar