DOĞA KENT SOKAK

Restorasyon diye başladılar 800 yıllık kapıyı yıktılar

Antalya- Antalya Korkuteli’nde Alaaddin Cami restorasyonu sırasında 800 yıllık taç kapı yıkıldı.

Antalya’nın Kokuteli ilçesinde bulunan Selçuklu dönemi stilinde yapılan yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Cami restorasyonu sırasında Divriği Ulu Cami Darüşşifası’na benzer taç kapı yıkıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce devam eden restorasyonda taş ustalığının en nadide örneklerinden taç kapının statik yapısının güçlü olmadığı gerekçesiyle numaralandırılarak söküldüğü ileri sürüldü. Ancak restorasyon yapılan şantiyedeki görüntüler durumun öyle olmadığını ve taş kapıya ait parçaların etrafa dağılmış halde olduğunu ortaya çıkarttı.

NADİR ÖRNEKLERDEN BİRİ
Restorasyon sırasında yıkılan taç kapı ile ilgili Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı yapının nadide bir eser olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Anadolu’nun yerli kültürünün izleriyle birlikte Selçuklu ve Gotik özelliklerini de bünyesinde bulunduran Korkuteli Alaaddin Camii, Anadolu Selçuklu sonrası ortaya çıkan ve yeni bir arayış içindeki bölgesel hüviyetteki beyliklerin sanat denemesinin nadir örneklerinden biri olduğunu göstermektedir”.
taçkapı4
KORUMA AMAÇLI TEK BİR ÖNLEM YOK
Duyarlı bir vatandaşın durumu fark etmesiyle restorasyon skandalı ortaya çıktı. Korkuteli’ndeki restorasyon çalışmalarını yerinde görmek isteyen vatandaş, gördüğü manzarayı şöyle anlattı: “Restorasyonu devam ettiği söylenen camiyi yerinde incelemek istedim. Gördüğüm manzara korkunçtu. Şantiye alanına çevrilmiş tarihi camide çalışanlar olmadığı gibi bir bekçi de yoktu. Selçuklu sanatının en nadide eserleri arasında yer alan ‘’taç kapıya’’ ait olduğunu düşündüğüm taşlar etrafa saçılmıştı. Bazı taşların üzerinde numaralar bulunuyordu. Ancak koruma amaçlı tek bir önlem yoktu. Yoldan geçen her hangi birinin o numaralı taşları alıp götürmesi hiçten bile değildi. Etrafa dağılmış taşlar, yarım bırakılmış bir restorasyon görüntüsünün yanı sıra bilim kitaplarına girmiş eşsiz mimari örneği taç kapı da artık yoktu. Komşular bir aydan fazla süredir inşaatta çalışmanın durduğunu belirtti. Üstelik taşların pek çoğu parçalanmış şekilde yol üstüne atılmıştı”

Benzer Yazılar