MANŞET SOKAK

Saadet -AKD görüşmesine tepki: Bizim yüreğimize şimdiden dert oldu

Antalya’da Saadet Partisi il yönetiminin Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ‘na ait Cem ve Kültür Evi binasında sadece AKD yöneticileriyle görüştüğü, HBVAKV yöneticilerinin ise bu görüşmeden haberinin dahi olmadığı açıklandı. Görüşmeye sert tepki gösteren HBVAKV Antalya Şube Yönetimi ve Antalya Alevi Bileşenleri, “Sizler, AKD Antalya Şube Başkanı ve Yöneticileri; 93- Madımak katliamında sorumluluğu olanlarla görüşmekte hiç bir sakınca görmeyebilirsiniz. Ama biliniz ki bu bizim yüreğimize şimdiden dert oldu!” ifadelerini kullandı.

Antalya Sokakları – Antalya’da Saadet Partisi il yönetiminin cemevi ziyaretine ilişkin Hacı Bektaş veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) ve Antalya Alevi Bileşenleri bir basın açıklama yaptı.

Açıklamada, sözkonusu görüşmenin Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ‘na ait Antalya Konuksever Mahallesi Cem ve Kültür Evi binasında yapıldığı ancak Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği’nin (HBVAKV) böyle bir görüşme ile hiçbir şekilde ilgisinin olmadığı, haberinin dahi olmadığı kaydedildi.

Açıklamada binaya ve görüşmeye ilişkin şunlar ifade edildi:

“Şöyle ki; görüşmenin yapıldığı bina Vakfımıza ait olmasına karşın başta Alevi Kültür Dernekleri (AKD) olmak üzere birkaç kurumla birlikte aynı binada faaliyet yürütmekteyiz. Ortak faaliyetler dışında her kurum kendi bağımsız tüzel kişiliği kapsamında da faaliyet yürütmektedir.
07/12/2017 tarihinde AKD’ye tahsis edilen yönetim odasında AKD Şube Yönetimi ile AKP Muratpaşa İlçe Yönetimi arasında da bir görüşme olmuş, sohbet eşliğinde çaylar, kahveler içilmiş, fotoğraflar çekilmiş ve sosyal medyadan paylaşılmıştı. Bu görüşme yine Vakıf ve diğer Alevi Kurumlarından bağımsız, kendi tüzel kişilikleri kapsamında yapılmıştı. Bu nedenle bu görüşmeyi sadece eleştirdik ve kınadık.

“VAKFIMIZ YIPRATILMAK İSTENİYOR”
Oysa Saadet Partisi ile AKD arasında yapılan bu ‘korsan’ görüşmede sınır aşılmış, sanki bu görüşmeye Vakfımız da dahilmiş gibi gösterilmiştir. Cemevi avlusunda verilen fotoğraf ve basına yansıtılma şekli de bu algıyı güçlendirmiştir. Meseleyi bu bütünlük içinde ele aldığımızda yapılanların Vakfımızı yıpratmayı hedeflediği ortadadır. ‘Biz bağımsız bir kurumuz, istediğimiz herkesle görüşürüz’ diyenler yaptıkları görüşmenin ve verdikleri fotoğrafın arkasında durmalıdırlar. Vakfımızı ve Cemevini kendilerine koruma kalkanı olarak kullanmalarına müsaade etmeyeceğiz.”

“BİZİM YÜREĞİMİZE ŞİMDİDEN DERT OLDU”
Açıklamada, AKD Antalya Şube Başkanı ve Yöneticileri eleştirilerek şu tepki verildi:

“Sizler, AKD Antalya Şube Başkanı ve Yöneticileri; bugünkü sisli-puslu siyasal koşulların arkasına sığınıp, dumanlı havadan faydalanma kurnazlığı ile ’93- Madımak katliamında sorumluluğu olanlarla görüşmekte hiç bir sakınca görmeyebilirsiniz. Hatta daha da ileri giderek ‘birlikte top oynamaya, ailecek piknik yapmaya da gidebilirsiniz. Ama biliniz ki bu bizim yüreğimize şimdiden DERT oldu! Sadece bizim değil, bu yaptığınızı duyacak olan onur ve vicdan sahibi herkesin yüreğine DERT olacak! Bundan sizin payınıza düşecek olan derdi saadeti de varın siz hesap edin!”

Antalya Alevi Bileşenleri, haberi veren Korsan gazetesine de tepki gösterdi:

“Bu görüşmeye dair haberin yayınlanması önemli ve değerlidir. Biz de bu haber sayesinde olayı öğrenmiş olduk. Ancak böylesine önemli ve ‘flaş’ bir haberin kaynaklarından doğrulanması, haberin tam ve eksiksiz verilmesi gerekirdi. Şayet haberin eksik verilmesinde bir kasıt yok ise, bu duyurumuzla birlikte olayın doğru ve eksiksiz şekliyle yeniden haberleştirilerek gazetede yayınlanması gerekmektedir.”

Basın açıklamasında imzası bulunan kurumlar şunlar:

*HACIBEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ANTALYA ŞB. YÖN. KURULU

*ANTALYA ALEVİ BİLEŞENLERİ (PİRSULTAN ABDAL DERNEĞİ ANTALYA-ALTINOVA-MANAVGAT-ALANYA ŞUBELERİ, ANTALYA ABDAL MUSA KÜLTÜRÜ TANITMA DERNEĞİ, ANTALYA TAHTACILARI KÜLTÜR EĞİTİM DAYANIŞMA DERNEĞİ, ZEYTİNKÖY ANADOLU ALEVİLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE GELİŞTİRME DERNEĞİ, KARATEPE MAHALLESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA VE YAŞATMA DERNEĞİ, HALKEVLERİ

Benzer Yazılar