COVID 19

Tez-Koop İş: AVM’lerde yeni Koronavirüs vakaları var

Antalya – Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Koronavirüs dayanışma hattına gelen başvurulara ve iş yerlerinden edinilen bilgilere göre Antalya’nın da aralarında olduğu 11 ildeki AVM’lerden yeni vaka haberleri geldiğini duyurdu.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, 1 Haziran günü başlayan normalleşme süreciyle açılan AVM’lerden yeni vaka haberleri geldiğini duyurdu. Antalya ile Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Kayseri, Mardin, Diyarbakır, Isparta ve Bodrum’daki işyerleri konusunda uyarıda bulunan Özdemiroğlu, Bilim Kurulu üyelerine “Bizim uyarılarımıza, kendilerinin çekincelerine rağmen AVM’ler neden açıldı ve neden hala faaliyette” sorusunu yöneltti.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu

YENİ VAKA HABERLERİ GELİYOR

Yazılı bir açıklama yapan Özdemiroğlu, AVM’lerden yeni vaka haberleri gelmeye başladığını, Koronavirüs salgınının yarattığı tehlikenin, alışıldık önlemlerle kontrol edilemez ve ortadan kaldırılamaz boyutlarda olduğuna dikkati çekti.
Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Özdemiroğlu şöyle devam etti: “AVM’lerdeki çalışma koşulları, sosyal ortam ve insan hareketliliği, Koronavirüs salgınını tetikleyecek nitelikler göstermektedir. Bu nedenle salgının tümüyle kontrol altına alındığı genel ortam gerçekleştirilmeden AVM’ler asla açılmamalıdır.”

BİNLERCE KİŞİ ÇALIŞIYOR

Koronavirüs dayanışma hattına gelen başvurulara ve iş yerlerinden edinilen bilgilere göre vakaların Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Kayseri, Mardin, Diyarbakır, Isparta ve Bodrum\Muğla’daki iş yerlerinde ciddi oranda arttığını açıklayan Özdemiroğlu, Türkiye’de 450 AVM olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Buralara her gün giren malların kontrolü hiçbir şekilde yapılmadığından tehlikenin boyutları ortaya çıkıyor. Kaldı ki AVM’de çalışanlar ya da buralara gidenler daha sonra sokağa, evine tehlikeyi taşıyor. Geldiğimiz noktada, AVM’lerin yarattığı tehlike tüm halkımızın sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmıştır. İş sağlığı ve güvenliği ile sosyal güvenlik yasalarında ve bu yasalara bağlı olarak çıkartılan yönetmeliklerde COVID-19’un meslek hastalığı olduğu gerçeği açık biçimde belirtilmelidir.”

Kaynak: Gazete Rüzgarlı

Benzer Yazılar