EMEK SOKAK

Savaş politikaları turizm işçisini ekmeğinden ediyor

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Antalya Şubesi düzenlediği basın toplantısında, sendika adına konuşan başkan Mustafa Yahyaoğlu, “Kendisiyle birlikte 52 sektörü daha tetikleyen turizm durma noktasına geliyor. Turizm işçileri bedel ödüyor. Oteller ve acentelerin battığı bir ülkede sadece turizm işçilerinin ödeyeceği fatura, krizi kapatmaya yetmeyecek. Barışın olmadığı yerde turizm mümkün değildir” dedi

İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda turistlere karşı yapılan canlı bomba eylemini Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, düzenlediği basın açıklamasında kınadı. Bu saldırılarla Türkiye’nin bugünün ve geleceğinin öldürüldüğünü söyleyen Başkan Yahyaoğlu, Önümüzdeki günlerde ülkemizin kaosların, krizlerin içine sorumsuz yetkililerimiz eliyle nasıl itildiğimizi hep birlikte göreceğiz. Sorumsuz yetkililer ‘Güvenlik zafiyeti yoktur’ açıklaması yapıyor. İstanbul katliamı ne ilktir ne de son olacaktır. Bu yapay, taşeron örgüt, kendisini peydahlayanlar tarafından yok edilmeye çalışıldıkça, dün muhaliflere saldıran örgüt, şimdi tüm insanlığı ve dünyayı hedef almaya başladı. Bu son hedef Türkiye’yi dünyada güvenilemez ülke konumuna indirmeyi amaçlıyor. Misafirimiz olan turistleri hedef alıyor. Planlı, programlı, taammüden” diye konuştu.

TURİZM İŞÇİLERİ BEDEL ÖDÜYOR
Rusya’yla olan uçak krizine de değinen Yahyaoğlu, bu durumun dış siyaset faciası olduğunu iddia ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaten iç savaş görünümündeki ülkemiz can güvenliği sağlanamayan ülkeler arasında. Turizm barışa dayalıdır ve savaştan en fazla etkilenecek sektördür. Yürütülen bu kirli savaş sonucunda milyarlarca dolar turizm geliri zararı yanında, bu durumdan en zararlı çıkacak milyonlarca turizm çalışanıdır. Acenteler 200’er 200’er işçilerini çıkardı. Otellerde zaten kış kadrosuna dönülmüştü. Şimdi binlerce işçiye daha ücretsiz izinler verilmeye başlandı. Oteller kapanıyor. İflaslar açıklanmaya başladı. Kendisiyle birlikte 52 sektörü daha tetikleyen turizm durma noktasına geliyor. Turizm işçileri bedel ödüyor. Ödemeye de devam edecekler gibi görünüyor. Bu defa kriz ve tehlike daha büyük. Oteller ve acentelerin battığı bir ülkede sadece turizm işçilerinin ödeyeceği fatura, krizi kapatmaya yetmeyecek. Barışın olmadığı yerde turizm mümkün değildir. Turizm işçisinin içinde bulunduğu çıkmazın sorumlu bu kirli savaşta ısrar edenlerdir.”

Benzer Yazılar