BİLİM TEKNİK MANŞET ÖZEL HABER SOKAK

“Tecavüzcell” tweeti atan 194 hesaba engelleme talebi

Ensar Vakfı skandalının ortaya çıkmasının ardından vakfın sponsorlarından Turkcell’e yönelik “#Tecavüzcell” etiketiyle başlatılan twitter kampayasına ilişkin, Turkcell İletişim A.Ş. mahkemeye başvurdu. Twitter Hukuk birimi kullanıcılarına attığı bilgilendirme mailinde kararı mahkemeye taşıyacağını belirterek hesaplara erişim engelini uygulamayacağını beyan etti.

Antalya Sokakları Özel –  Ensar Vakfı olayının ardından kamuoyunda oluşan tepkiden vakfın sponsoru Turkcell’de nasibini almış, twitter üzerinden başlatılan kampanya ve abonelik iptalleri gündem olmuştu. Aralarında Antalya Halkevleri üyesi Can Erdem’in de olduğu 194 kişinin twitter hesabına yönelik erişim engeli için Turkcell İletişim A.Ş. mahkemeye başvurdu. Mahkeme hesapların kapatılmasına hükmetti, twitter ise Türkiye’deki ifade özgürlükleri ilkelerine uygun olmadığı gerekçesiyle karara itiraz edeceğini belirtti.

12 Mart’ta Serbay Mansuroğlu imzasıyla yayımlanan “Karaman’da 45 erkek öğrenciye tecavüz!” haberiyle gündeme gelen Ensar Vakfı skandalının ardından, kamuoyundan pek çok kuruma tepki yağmıştı. Turkcell de Ensar Vakfı sponsorlarından olması sebebiyle tepkiler sosyal medyadan sürmüş, twitter üzerinden “#tecavüzcell” etiketiyle paylaşımlar yapılmıştı. Turkcell İletişim A.Ş.  twitter üzerinden paylaşım yapan hesapların kapatılması için mahkemeye başvurdu. İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği kişilik ihlali olduğuna hükmedip, 194 kişinin hesabının kapatılması için twitterdan talepte bulundu. Twitter Hukuk Ekibi kullanıcılara attığı maille durumu paylaştı.

KULLANICILARA BİLGİLENDİRME MAİLİ
Gönderilen mailde “Twitter, mahkeme kararında belirtilen içerik ile ilgili şu an için herhangi bir işlem yapmamıştır. Sadece hesabınıza gönderilmiş ve ekteki mahkeme kararında belirtilmiş bir içerik ile ilgili sizi bilgilendirmek amacıyla bu e-posta mesajını gönderiyoruz” denildi.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK
Metinde mahkeme kararının Türkiye’deki ifade özgürlükleri ilkelerine uygun olmadığı gerekçesiyle karara itiraz edileceği belirtilirken, “Kararın bozulması halinde size bu durumu mümkün olan en kısa sürede bildireceğiz. Mahkeme kararına Türk mahkemeleri nezdinde itiraz etmeyi düşünüyorsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede bize haber veriniz” ifadelerine yer verildi.

Haber: Pelin İktüeren

https://twitter.com/samesun216/status/717990073346691072

Benzer Yazılar