KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Türkan Şoray’ın katılımıyla Türkan Şoray Kültür Merkezi açıldı

Muratpaşa Belediyesi’nin inşa ettiği Türkan Şoray Kültür Merkezi, Türkan Şoray’ın katılımıyla bugün açıldı.

Antalya – Muratpaşa Belediyesinin Yeşilbahçe Mahallesi’nde inşa ettiği ve Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ilk “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi Türkan Şoray’ın adını taşıyan kültür merkezi törenle açıldı. Açılışa katılan ünlü oyuncu Türkan Şoray, kendisine gösterilen ilgiden dolayı duygulandı. Şoray, “Yıllarımın, emeğimin takdir edilmiş olması ve kültür merkezine adımın verilmiş olması bana gururların, mutluluğun en büyüğünü yaşattı. Ölene kadar bu gururu taşıyacağım. Bana mutluluğu, hayat boyu taşıyacağım bu şerefi yaşattıkları için bütün kalbimle herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muratpaşa Belediye Başkan Ümit Uysal ise kültür merkezinin mimarisinin en seçkin mimar ve sanat adamlarının içinde yer aldığı ulusal bir yarışma sonucu elde edildiğini dile getirdi. Merkezin mimarisinin bölgenin estetiğini bozmadığını anlatan Uysal, şöyle konuştu:

UYSAL: BULUNDUĞU YERİ BETON YIĞININA BOĞMAYAN BİR KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA ETTİK
“Bulunduğu yeri beton yığınına boğmayan, etrafındaki apartmanları gölgelemeyen bir mimariye sahip kültür merkezi inşa ettik. Merkez, bütün toplumu kucaklasın istedik. Bu noktada Türkan Şoray ismi ortaya çıktı. Şoray, bütün filmlerinde haksızlıklara karşıydı. Bağımsız kalmaya çalışan, direnen kadındı. Bütün filmlerde mazlumun yanındaydı. O yüzden Türkan Şoray’ı seçtik. Toplumun bütün kesimlerinin sevgiyle kucakladığı, ilham aldığı, örnek aldığı büyük bir sanat insanı olduğu için Sayın Şoray’ın adını Kültür Merkezi’ne verdik.”

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM FİLMİ GÖSTERİLDİ
Törenin sonunda Türk sinemasının klasikleri arasında yer alan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin gösterimi yapıldı. Başrol oyuncusu Şoray, filmi Antalyalılarla izledi.

Benzer Yazılar