KADIN POLİTİKA SOKAK

“Yaşarken de seçilirken de eşitlik istiyoruz”

Antalya Sokakları – Seçme ve Seçilme Hakkı kazanımının 81. Yıl dönümünde KADER tarafından “Erkek Temsil’den Gerçek Temsile” başlıklı panel düzenledi. Panelin açılışında konuşan Uğur Karaca; “Biz yaşarken de seçilirken de eşitlik istiyoruz. Kadınsız seçilmek, kadınsız yönetmek isteyen iktidarlar koltukları, erkekten erkeğe devredip nüfusun yarısını yok sayarken, adalet, eşitlik, demokrasi nutukları atanlara sesleniyoruz. Bu eşitlik sağlanıncaya kadar bu zihniyetle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Seçme ve Seçilme Hakkının 81. Yıldönümünde Muratpaşa Belediyesi ve KADER Antalya Temsilciliği tarafından “Erkek Temsil’den Gerçek Temsile” başlıklı panel düzenlendi. Panelin katılımcıları Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur, Yard. Doç. Dr. Işıl Ceren Cenker, Antalya’nın ilk kadın vekili Nesrin Ünal ve Yazar Kamile Yılmaz’dı.

IMG_6971“YAŞARKEN DE SEÇİLİRKEN DE EŞİTLİK İSTİYORUZ”
Moderatörlüğünü Çiğdem Aydın’ın üstlendiği panelde KADER Antalya Temsilciliği Başkanı Uğur Karaca açılış konusması yaptı. Konuşmada şu ifadelere yer verildi: “, Artık, kadının yeri evidir, siyaset erkeklerin işidir, kadın evinin görevlerini ihmal edemez sözlerini duymaktan bıktık. Bu zihniyet yüzünden aday gösterilemiyoruz. siyasi partilerin yönetiminde ve kadınları ilgilendiren karar alma süreçlerinde yer alamıyoruz. Biz yaşarken de seçilirken de eşitlik istiyoruz. Kadınsız seçilmek, kadınsız yönetmek isteyen iktidar koltukları, erkekten erkeğe devreden nüfusun yarısını yok sayarken, adalet, eşitlik, demokrasi nutukları atanlara sesleniyoruz. Bu eşitlik sağlanıncaya kadar bu zihniyetle mücadeleye devam edeceğiz.”

 

“KRİTİK TEMSİL EŞİĞİ %30 TÜRKİYE BU ORANIN ÇOK ALTINDA”

Panelde konuşan Yard. Doç. Dr. Işıl Ceren Cenker Antalya’daki Kadın örgütlerinin merkezi siyasete etki edebilmesine yönelik yaptığı çalışmayı katılımcılara aktardı. Cenker cinsiyet eşitliği için kritik temsilin %30 olduğunu belirterek bu oranın Türkiye’de yakalanamadığına işaret etti. 2007 yılına kadar, beşinci dönem yasama meclisi kadın vekil oranının yakalanamadığını belirten Cenker HDP içerisindeki kadın temsilinin yükseliğini değindi. Toplumsal Cinsiyete duyarlı deneklerin etki alanlarını arttırmak ve etki yaratmak için merkezi siyasilerle iletişimi güçlü tutulmaları gerektiğine değine vurgu yaptı.

IMG_6986“KADINLARI MECLİSE MİSAFİR OLARAK KABUL EDİYORLAR”

Mecliste feminist olduğunu dile getiren ilk kadın milletvekili olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur kadınların siyasete girmesine karşı eril direnç olduğunu ifade etti. “ Bu eril dirence rağmen mücadele edip seçilen kadın vekiller yalnız bırakılmamalı, desteklenmeli diyen Erbatur, kadın vekillerin çoğunun bir dönem aday gösterildiğine işaret etti. Erbatur şöyle konuştu: “Kadınlar siyasette uzun süre kalamıyorlar, ben iki dönem seçilebildim. Ülkemizdeki kadın parlementerlerin büyük çoğunluğu bir dönem seçilmiştir. Çünkü oraya misafir olarak kabul ediliyorlar. Lafta söyleniyor biz kadınları seçtik diye ama karar vermeye gelince kadınları bir şekilde uzaklaştırıyorlar”.

 

IMG_6989“YENİDEN SEÇİLEMEME NEDENİM KENDİ PARTİM”

Antalya’nın ilk kadın milletvekili Nesrin Ünal, kadınların temsilinin erkekler tarafından yapılamayacağını söyledi. Yeniden seçilmesine engel olanın kendi partisi olduğuna değinen Ünal, çalışan emek veren kişilerin değil, genel başkanlara yakın olanların seçilmesinin daha kolay olduğunu ifade ederek bu duruma tepki gösterdi. Yeniden seçilmek istiyorum ama genel merkezi aşamıyorum ifadeleriyle eleştirilerde bulundu

 

YAZAR KAMİLE YILMAZ’DAN GÜLTEN AKIN ŞİİRİ

IMG_6996Yazar Kamile Yılmaz, konuşmasına Gülten Akın şiiriyle başladı, hazırladığı metni katılımcılarla paylaştı. kadının siyasetteki ve hayattaki temsilinin ne kadar az olduğuna, kadınların toplumdaki yerinin değişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

my-pi

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_6999

Benzer Yazılar