SOKAK

Zafer Doğa Savunucularının

Antalya doğa– Dünyanın en önemli kaya tırmanış merkezlerinden Antalya’daki Geyikbayırı’nda kurulması planlanan taş ocağına ilişkin maden arama ruhsatı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından iptal edildi. Dünyanın en önemli kaya tırmanış merkezlerinden Antalya’daki Geyikbayırı’nda kurulması planlanan taş ocağına ilişkin maden arama ruhsatı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından iptal edildi.
Her yıl dünyanın dört bir köşesinden 20 bine yakın sporcuyu ağırlayan Türkiye ve dünyanın en önemli kaya tırmanış bölgelerinden Antalya’daki Geyikbayırı’nda açılacak maden ocağının ruhsatı, büyük tepkiler nedeniyle firmanın başvurusu üzerine Bakanlık tarafından iptal edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından Antalya Valiliği’ne gönderilen yazıda, MSA Mermer’e verilen ön arama dönemi ruhsatının iptal edildiği bildirildi. Bakanlığın talimat yazısında, söz konusu sahada herhangi bir faaliyette bulunulmaması, bulunulduğu takdirde faaliyetin durdurularak bakanlığa bilgi verilmesi, sonraki yıllar için harç talep edilmemesi ve ön arama ruhsat dönemine ilişkin ruhsat harç borcu olmadığı kaydedildi. Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz da ruhsat iptali kararını doğruladı.

ASAT’IN YAZISI İPTALİ GETİRDİ
Bölgenin önemli su kaynakları ve tarihi- turizm değerine sahip olduğu gerekçesiyle ruhsat iptaline yönelik açılan davanın avukatlarından Tuncay Koç, Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nün alanın önemli su kaynakları üzerinde olduğu yönünde yaptığı bilgilendirme üzerine MİGEM’in ruhsat iptaline hazırlandığını, bu gelişme üzerine firmanın başvurusunu geri çektiğini, başvuru geri çekilince de MİGEM’in verilen arama ruhsatını iptal ettiğini söyledi.

18 BİN İMZA TOPLANMIŞTI
Maden ocağına verilen ruhsatın iptali için change.org.tr üzerinde imza kampanyası başlatan ve 18 bine yakın imza toplayan bölgenin ilk tırmanışçılarından ve bölgede yaşayan Züleyha Görken, firmanın büyük tepkiler neticesinde MİGEM’e terk talebinde bulunduğunu, bu talep üzerine de ruhsatın iptal edildiğini kaydetti.

DARISI DİĞERLERİNİN BAŞINA
Kararı büyük sevinçle karşıladıklarını belirten AKUT Birim Sorumlusu, Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yılmaz Sevgül, “Müthiş sevindirici. Aklın yolu birdir. Herşey tüketilmeyecek. Darısı diğerlerinin başına diye ümit ediyoruz. Ekizce, Saklıkent yolu üzerindeki diğer mermer ve taş ocaklarıyla ilgili de aynı kararı bekliyoruz” dedi.

DÜNYADA İLK 4’TE YER ALIYOR
National Geographic’in macera severler ve doğa sporları tutkunlarının ‘mutlaka yapması gereken 20 şey’ listesinde ikinci sıradan yer verdiği kaya tırmanış alanı, yaklaşık 1200 rotasıyla sporcular için bulunmaz nimet. Bölgenin tırmanış için çok önemli avantajları bulunuyor. Kente yakınlığı ve iklimi de özellikle yabancıları cezbediyor. Çünkü Avrupa kar altındayken bile burada tırmanış yapmak mümkün. Dünyada ilk 4 tırmanış bölgesi arasında gösterilen Geyikbayırı’nda 2.5 kilometrelik bir kaya bandı bulunuyor. Sarkıtlar, sağlam kireç taşı tırmanışa elverişli olmasını sağlıyor. Bu da bölgenin popülaritesini her geçen gün artırıyor. Bölgenin ekonomisine de her yıl gelen 20 bin kişiyle büyük katkı sağlayan Geyikbayırı’nda planlanan maden ocağının, en önemli tırmanış bandının ortasından yaklaşık 1 kilometre aşağı giden bölümü kapsadığı belirtiliyor. Böylece mermer çıkarılması planlanıyor. Bölge halkı bu ocakla beraber turizmin de yerle bir olacağı görüşünde.

Benzer Yazılar