MANŞET

Antalya barış ve demokrasi için sokağa çıktı

Antalya Sokakları – Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri çağırısıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yürüyüş gerçekleştirildi. Aydın Kanza Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi barış talepleriyle Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

“Barışı ve Demokrasiyi Birlikte Kazanacağız!” sloganıyla yapılan çağrıda yüzlerce Antalyalı Güllük Aydın Kanza Parkında bir araya geldi. Barış taleplerini haykıran kitle sık sık “Savaşa hayır, Barış Hemen Şimdi”, “İşbirlikçi AKP, Ortadoğudan defol” sloganları atıldı.

SANSÜR, GÖZALTI, TACİZ

Başvuru sırasında “Kayyum, Saray, Darbe” sözcüklerinin geçtiği pankartlar ve sloganlar yasaklanan miting girişin manşetinde kayyum ve darbe sözleri olan Evrensel gazetesi de engelendi. Toplanma alanında bir vatandaş,  gözaltına alındı.  Vatandaşa “Mitinge neden katılıyorsun?” sorularının sorulduğu ardından serbest bırakıldığı belirtildi. Alana giriş yapan vatandaşların cep telefonlarının açılması istendi. Meydana giriş sırasında yürüyüş boyunca taşınan pankart tekrar kontrol edilmek istendi. Bir asker annesinin provasyon çıkarması amacıyla alana yönlendirildiği, bunun üzerine alana gelen asker annesi göstericilerle birlikte halay çektiği belirtildi.

Yürüyüş sonrası yapılan basın açıklamasını  Emek ve Demokrasi Güçleri adına okuyan Eğitim Sen Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi  Çiğdem Altıntaş Peker “Toplumsal kutuplaşmayı arttıran, toplumsal barışımıza en büyük saldırı olan seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasını reddediyoruz. OHAL’i yeniden uygulamaya sokan bu hukuksuz, tek adam  siyaseti demokrasinin en temel ilkesi olan seçme ve seçilme ilkesini, kendi deyimleri ile “seçimle gelen seçimle gider” ilkesini yok sayan, hiç kimseyi ikna etmeyen gerekçelerle halkın iradesine ipotek koyan, yolsuzluk ve hukuksuzluktan ibaret bir sistemdir. Türkiye’nin sorunlarını barışçıl yollarla, demokrasi ortamında çözülmesini istemeyen, savaş siyasetinden beslenen bir sistemdir.” dedi

Çiğdem Altıntaş Peker açıklamanın sonunda “1 Eylül Dünya Barış Gününde Barışın, Kardeşliğin, Dayanışmanın, Hukukun ve Adaletin sesini yükseltmek Faşizme karşı omuz omuza olmak için tüm ezilenleri, emekçileri, barışa ve demokrasiye inananları barışın iyileştirici gücüne güç katmaya çağırıyoruz” şeklinde belirtti.

10 Ekim Ankara Gar Katliamında oğlu Korkmaz Tedik’i yitiren Erdoğan Korkmaz ”103 canımız barış istediği için IŞİD’li faşistler tarafından katledildi ve yüzlercesi yaralandı. Hepsini buradan saygıyla anıyorum ve mücadele etmek için birleşmemiz gerek” dedi.

Antalya HDP Milletvekili Kemal Bülbül, ”Barış derken sokakta, evde, kamusal yaşamda kadına karşı sistematik şiddetin kaldırılmasını, düşünceleri sebebiyle tutuklamalara karşı yargıda barış istiyoruz. Türkiye tek adam diktatörlüğü ile yönetiliyor, böyle barış olmaz. Dünya’da, Türkiye’de barış kürtleri tanımak demektir, alevi toplumunun haklarını kabul edeceksiniz, ekmeğe muhtaç edilen emekçilerinin işi iade edilmeden barış olmaz” dedi
CHP Antalya İl Başkanı ise ”Emperyalist güçlerinin sömürülüğünü devam ettirmek için savaş çıkartmaya devam ediyorlar. Bizler dün olduğu gibi bugünde kahrolsun savaş diyoruz. Demokrasi için, barış için mücadelemize devam edeceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Benzer Yazılar