MANŞET SOKAK

“Kayyuma Hayır” diyenler forumda bir araya geldi: Birlikte Kazanacağız

Antalya Sokakları –  Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında, “Kayyuma Hayır! Barış ve Demokrasiyi Birlikte Kazanacağız” başlığıyla  forum düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı forumda HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve sendika, kitle örgütü ve parti üyeleri katılım sağladı.

Forumun moderatörlüğüne üstlenen Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç giriş konuşmasında,   15 Temmuz sonrası var olan atmosferi fırsata çevrildiğini belirterek “HDP ve BDP’ye ait 95 Belediyeye kayyum atandı. Tek adam rejimi kendi belediye başkanlarını dahi istifaya zorladı” dedi. Kayyumun sadece görevden alma işlemi olmadığına değinen Kutay Meriç, bütün yapının tahliye edilmesinin amaçlandığını ve bunun imha etme operasyonu olduğunu söyledi. Kutay Meriç konuşmasının ardından sözü salona bıraktı.

“TOPLUMDA KAYYUMA KARŞI BİR TEPKİ OLUŞTU”

Söz alan HDP Antalya Miletvekili Kemal Bülbül “19 Ağustos’tan itibaren bu sürecin içindeyiz. Diyarbakır, Mardin ve Van’da eylemler sürerken buna karşın devlet terörü, yağma devam etmektedir.”dedi. Yaşanan bu sürecin tarihi bir tekrar değil yeni bir dönem olduğunu belirten Kemal Bülbül  “Kayyumların atanmasının asıl sebebi Leyla Güven arkadaşımızın başlattığı açlık grevi ve Suriye’de kazanımlardır” şeklinde belirtti. Toplumda kayyuma karşı bir tepkinin oluştuğunu bunun yanı sıra Baroların desteğinin gözle görünür olduğunu ifade eden Kemal Bülbül CHP’nin başlattığı imza kampanyasının olumlu bulduğunu fakat  yetersiz olduğunu dile getirdi.

“DİYARBAKIR’A GELMEYEN DEMOKRASİ İSTANBUL’A DA GELMEYECEK”

Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım ise yaptığı konuşmada İstanbul seçimleri sırasında bir çok şehirden destek geldiğini, fakat Diyarbakır, Mardin ve Van’a bu desteğin gelmediğine değinerek “Diyarbakır’a gelmeyen demokrasi İstanbul’a da gelmeyecek” dedi. HDP’nin kazandığı belediyelerin öneminin kadın kazanımları olduğunu vurgulayan Deniz Yıldırım “Bunların en önemlisi eş başkanlık, kadın daire başkanlarıdır. Özellikle eş başkanlığın manipüle edilip usulsüzlük olarak gösterilmeye çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz.” dedi.

“BİRLİKTE HAREKET EDİP SOKAĞIN GÜCÜNÜ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR”

Birleşik Haziran Hareketi adına söz alan Zeynel Abidin “Siyasal iktidarın gücünün demokrasiyle oyununu biliyoruz. Buna karşın halk kendini sadece seçimlerle ifade edebileceğini düşünüyor. Ancak bunun tek başına yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu sebep halkın iradesinin seçimlerin yanı sıra  birlikte hareket edip sokağın gücünü büyütmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede elde ettiğimiz kazanımların kalıcılığının, ezilenlerin yanında bir arada olmaktan geçtiğini biliyorum.” dedi.

“BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

Halkevleri Antalya Şube Başkanı Hüseyin Ayçiçek yaptığı konuşmada “Bu ülkeye yalanın ayrıştırcı dilin hiç bir şey getirmediğini hepimiz biliyoruz. Buna karşın 31 Mart 23 Haziran Seçimlerinde olduğu gibi birlikte hareket etmeliyiz. Bizler bu çoğunluğu arttırmak ve geliştirmek zorundayız.” dedi.

“YENİ BİR MÜCADELE HATTI OLUŞTURULMASI GEREKİYOR”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcı Münip Ermiş ise yaptığı konuşmada AKP’nin yeni bir siyasal sistem inşa etmeye çalıştığını, yerel seçimlerdeki söylemlerine bakıldığında belediye başkanlarının seçimle göreve gelmesine gerek olmadığını belirterek  Bu saldırının hepimize karşı bir saldırı olduğunu ve buna karşı yeni bir mücadele hattının oluşturulması gerekiğini, bu mücadelenin artık geriletmek değil, tamamen yıkıma götürmesi gerektiğin, bunun içinde yerel anlamda komisyonlar oluşturulup kayyum atamalarına karşı eylemler örgütlemesi gerektiğini söyledi.

“SAVAŞIN KAZANANI BARIŞIN İSE KAYBEDENİ OLMAZ”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan  yaptığı açıklamada “Savaşın kazananı barışın ise kaybedeninin olmayacağını bir alevi örgütü olarak çok iyi biliyoruz. Savaşların ve çatışmaların ülkemizi adım adım bir kaos ortamına sürüklediğini görmekteyiz. Bu duruma izin vermeyeceğiz. Ülkemizin geleceğine sahip çıkmak, barışı ve adaleti savunmak ve gerçek kılmak için 1 Eylül’de tüm yurtta dost ve müsahip kurumlarımızla birlikte alanlarda olacağız” dedi.

“KAYYUMLARI TANIMIYORUZ”

HDP  Gençlik Meclisi Nujin ise”31 Mart yenilgisinin kabullenmeyen faşist iktidarın belediyelere kayyum atayarak intikam almak istiyor. Biz gençlik olarak bu kayyumları tanımıyoruz ve sessiz kalırsak her anında yok sayılacağız. Tepkimiz sadece kayyumlara değil faşist zihniyete karşıdır.” şeklinde konuştu

Benzer Yazılar