DOĞA MANŞET SOKAK

Alanya’daki Antik limana 5 yıldızlı otel yapılıyor

Alanya’da iki bin yıldan daha eski tarihe sahip liman, beton yapılarla yok edildi. Otel inşaatının yükseldiği alanda kültürel yıkım devam ediyor.

Alanya Müze Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı çalışma yaptıkları tespit edilen beş yıldızlı bir otel hakkında suç duyurusunda bulundu. Müze, hem Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na hem de Cumhuriyet Başsavcılığı’na bu kültürel yıkımı haber verdi.

YASAĞA RAĞMEN, İŞGAL VE İNŞAAT DEVAM EDİYOR
Belediye tarafından üç kez ceza yazılarak çalışma alanı mühürlenen otelin, inşaat yasağına rağmen 1. ve 3. derece sit alanlarında kısmi işgale, antik liman bölgesinin yapısını değiştirebilecek dolgu çalışmalarına devam ediyor.

“ALANYA’DA OTELLER DENİZE DOLGU MALZEMESİ DÖKÜYOR”
Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği Başkanı Şerefnur Kayhan, tarihi bölgenin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Kayhan, yaşanan tahribatın bölge alanına büyük zarar verdiğini de söyledi. Türkler Mahallesi’ndeki, Fığla mevkiinde 1. ve 3. derece arkeolojik sit alanında yer yer işgallerin olduğu bilgisine ulaştıklarını belirten Kayhan, Alanya ilçesinde çok sayıda otelin denize dolgu malzemesi döktüğüne de vurgu yaptı.

Kayhan, yaptığı açıklamada: “Otelin 1. ve 3. derece sit alanlarında kısmi işgali sözkonusu. Bunun yanı sıra dolguyla kendi barınağını oluşturarak alanın şeklini değiştiriyor. Hele hele birinci derece sit alanına bir şey yapılması mümkün değil. 3. derecede betonlaşma olmadan günübirlik tesis yapabilirsiniz yani taşınabilir olması gerekir. Kıyıda zaten ilk 50 metreye hiçbir şey yapamıyorsunuz, ondan sonraki 50 metreye günübirlik tesisler yapabiliyorsunuz, taşınabilir olması gerekiyor. Gördüğünüz gibi hiçbir şey taşınır değil” diyerek durum hakkında bilgi verdi.

Antik kentin tarihçesi;
Ptolemais antik liman kentinin lokalizasyon çalışması ilk olarak Francis Beaufort’un 1817’de yayınlanan Karamania isimli çalışmasında yapılmıştı. Beaufort, Side’nin doğu kıyısına dökülen Melas Nehri (Manavgat Çayı) ile Korakesion (Alanya) arasına konumlandırdığı bir noktada; “kyklopik” duvarlar bulunduğuna ve antik yapılar yer aldığına dair notlar düşmüştü. Bahsi geçen alan Strabon referans gösterilerek Ptolemais antik yerleşimi olarak isimlendirilmişti.

Arkeolojik anlamda ilk değerlendirme ve belgeleme çalışmaları 1974 yılında Arkeolog Gülay Tigrel tarafından gerçekleştirilmişti. Yerleşim, bölgede yapılan arkeolojik ve epigrafik araştırmaların artmasıyla özellikle Hellenistik dönemde Mısır ve Anadolu arasındaki ilişkilerin çözümlenmesine yönelik çalışmalarda Pamphylia bölgesinde bulunan Ptolemais antik yerleşimi olarak kayıtlara geçmişti.

Kaynak: Magma

Benzer Yazılar