KADIN MANŞET SOKAK

Antalya Kadın Platformu: Şule Çet için adalet

Antalya Sokakları – Ankara’da Yelken Plaza’nın 20’nci katından şüpheli bir şekilde düşerek, yaşamını yitiren 23 yaşındaki Şule Çet davasının Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasının 2’nci duruşması bugün görüldü. Antalya Kadın Platformu çağrısıyla bugün Attalos Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi.

Antalya Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Kampüs Cadıları üyesi Nilcan Balıkçı açıklamasında “Gazi Üniversitesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi olan Şule’nin, Ankara’daki bir plazanın 20’inci katından şüpheli bir şekilde “düşerek” ölmesiyle sadece 23 yaşında hayalleri yarım kaldı. Aramızda olsaydı 25’inci yaş gününü kutlayabilecekti.” dedi.

“ERKEK ADALETİN GÖSTERGELERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI”
Açıklamanın devamında “Bugün Ankara’da görülen Şule’nin davasında erkek adaletin göstergeleri yine gün yüzüne çıktı. Dava esnasında ifade veren fail Çağatay Aksu Şule’nin ailesine seslenerek “Kızınıza sahip çıksaydınız.” şeklinde yaptığı çıkış ile ilk açıklanan adli raporda yazılanlarla bağını kurmak hiçte zor olmadı. Yine ifadesi sırasında tutuklu bulunduğu 10 ay süresinin göz önünde bulundurularak iyi hal’den serbest bırakılmak istediğini belirtti. Biz bu söylemlerin nereye dayandırıldığını çok iyi biliyoruz! Mahkemelerde tecavüzcülere, kadın katillerine verilen iyi hal indirimleri ve tahrik indirimleri bugün Şule’nin katili Aksu’ya bunları söyleme cesareti veriyor.” denildi.

“BÜTÜN KADINLARIN HESABINI SORACAĞIZ”
Açıklama “Biz kadınlar Şule ve bütün kadınlar için adalet istiyoruz! Şule’nin katillerinin ve araştırılma süresince davaya şaibe karıştırarak süreci yavaşlatan bütün sorumluların derhal cezalandırılmasını talep ediyoruz. Dün Şule’yi, bugün Gökçe’yi, yarın başka bir kız kardeşimizin katledilmesine ön açan erkek adaletinizi tanımıyoruz! Kadınlar olarak erkek adalet yıkana ve yerine gerçek adaleti inşa edene kadar sokaklarda olmaya ve adalet istemeye devam edeceğiz! Şule’nin ve katledilen bütün kadınların hesabını soracağız!” şeklinde sonlandırıldı.

Benzer Yazılar