SÖYLEŞİ

Pazar esnafının koronavirüs hassasiyeti

Antalya Sokakları Özel –  Koronavirüs önlemlerinin her geçen gün arttığı bugünlerde Antalya her ne kadar sokağa çıkma konusunda diğer illere göre dikkatsizliği ile göze çarpsa da, Çağlayan Pazarı esnafının dikkati ve özeni tüm Türkiye’ye örnek olacak cinsten.

Pazar esnafının aldığı önlemler göze çarpıyor, pek çok esnaf eldivenle satış yapıyor. Seçmece usulünü pek çoğu uygulamıyor. Alışverişe gelenlerde de tedirginlik hakim, maskeli pek çok kişi ellerinde eldivenle alışverişe gelmiş, insanlar birbirlerine çok fazla yaklaşmamaya özen gösteriyor.

“ELİMİZDEN GELDİĞİNCE KORUMAYA VE KORUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Süt tezgahına uğruyoruz, taze süt ve peynir satan Şükrü Öner, süt sattığı müşterilerine bir de kart uzatıyor, sürece göre telefonla sipariş verebilirseniz, biz de sokağa çıkıp getirme imkanı bulursak arayabilirsiniz diyor. Hemen tezgahın yanında eşi Çiğdem Öner var, Çiğdem hanım sıkı önlemler almış, iki eldiven takmış üst üste. Herkes ihtiyacını alıp gidiyor, muhtemelen her evden bir kişi geliyor diyor. “İki eldiven kullanıyoruz, yarım saate bir eldivenlerimi değiştiriyorum. Hepimiz bütün ürünlere dokunmuyoruz, parayı sadece ben alıp veriyorum. O şekilde önlemler aldık. Hijyenik ürünlerimiz kolonyalarımız yanımızda. Elimizden geldiği kadar korumaya ve korunmaya çalışıyoruz” diye ekliyor.

Şükrü Öner ise “Her zaman olduğu gibi sağlıklı ve hijyenik bir şekilde satış yapmaya uğraşıyoruz. Sadece gıdaya temas ediyorum, başka hiçbir şeye temas etmiyorum” diyerek satış yaparken aldıkları önlemlerden bahsediyor.

“PARAYA DOKUNAN KİŞİNİN ÜRÜNLERE DOKUNMASI DOĞRU DEĞİL”

Patates Soğan tezgahında ise tam bir takım çalışması hakim, bir kişi sadece kasaya bakıyor, diğer iki kişi ellerinde eldivenlerle seçip poşetlere dolduruyorlar. Müşterilerin ürünlerle temas etmeden alışveriş yapmasını sağlıyorlar. Ferhat Köseoğlu; “Burada sürekli insanlarla iç içe oluyoruz parayı alıp verirken mesela; paraya dokunan kişinin aynı zamanda yiyecekleri dokunması hijyen açısından pek sağlıklı değil. Bu yüzden biz de kasaya bakan başka bir kişi, ihtiyaçları veren başka bir kişi. Arkadaşlar yardımcı oluyorlar patates ve soğanları vermek için. Ben sadece mesela parayı tutuyorum. Onun dışında herhangi bir temasım olmuyor patates soğanla. Bu yüzden diğer arkadaşların da böyle yapmasını tavsiye ediyorum. Böyle daha güzel olacağını düşünüyoruz. Böyle daha hijyenik bu zamanlarda özellikle. Daha hijyenik olmamız buna özen göstermemiz lazım toplum açısından daha iyi olacağını düşünüyorum” diyor.

“TEDBİR BİZİM İÇİN, KENDİ SAĞLIĞIMIZ İÇİN”

Suat Önat ise; “Süreç olarak belki geçici bir süreç ama olması gerekir. Olması gereken bence de bu. Neden, çünkü binlerce kişi akşama kadar seçiyor burada elliyor sonuçta. Bin kişiden birinde olsa diğerlerine de geçecek en azından bu tedbir bizim için kendi sağlığımız için olumlu diye düşünüyorum” şeklinde almış oldukları önlemleri anlatıyor.

Benzer Yazılar