POLİTİKA SOKAK SÖYLEŞİ

Oy ve Ötesi Antalya çalışmalarını hızlandırdı: “Antalya’da hala 2 bin müşahit açığı var”

Antalya Sokakları Özel – Oy ve Ötesi Akdeniz Bölge Sorumulusu Saime Meçikoğlu ile Oy ve Ötesi’nin çalışmaları hakkında konuştuk. Meçikoğlu, 7 Haziran seçimlerindeki gönüllü sayısının bu seçimde arttığını, 46 ilde, yüz 73 ilçede çalışma yürüttüklerini belirtti. Meçikoğlu Antalya’da ise hala müşahit açığının bulunduğunu,müşahitlik başvurusunun 30 Ekim Cuma gününe kadar yapılabileceğini ifade etti.

Oy ve Ötesinin kuruluş sürecinden bahseder misiniz? Oy ve Ötesi hangi ihtiyaçla ortaya çıktı?

Oy ve Ötesi Derneği Aralık 2013’te, sekiz arkadaşın Türkiye’nin demokrasisi ve geleceği için ne yaparız diye yola çıkmasıyla ortaya çıktı. İlk hedef olarak kendilerine 30 Mart seçimlerinde İstanbul’daki sandıklara sahip çıkma ve sandık güvenliğini sağlama misyonu edindiler. Daha sonra Nisan 2014’te böyle büyük bir yapının şeffaf denetlenebilir olması adına dernekleşti. Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’nin büyük altı iline yayıldılar Antalya ilinin de içinde olduğu. 7 Haziran genel seçimlerine geldiğimizde ise 46 ilde ve yüz 73 ilçede de Oy ve Ötesi gönüllüleri görev aldı. 55 bin gönüllü sandık başın görev aldı. Bu seçimde yine 46 ilde ve yüz 73 ilçede yer alacağız. Şu ana kadarki kayıtlarımıza baktığımızda geçen seçimleri geçtik 58 bindeyiz. Genelde kayıtlar son hafta iyice artıyor.

Antalya’daki çalışma ne durumda?IMG_4489

Antalya genelinde konuşmamız gerekirse, şuanda mevcut 2 binin üzerinde gönüllümüz var. Yalnız Antalya’da hedefleğimiz 8 ilçede -Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Manavgat, Aksu, Döşemaltı, Alanya ve Kaş- 4 bin gönüllüye ihtiyacımız var. Yani hala aslında gidecek yolumuz var diyebiliriz Antalya için.

7 Haziran seçimlerini şeffaflık açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha şeffaf ve hekesin daha çok içine sinen bir seçim oldu 7 Haziran seçimleri. Dikkat ederseniz 7 Haziran seçimlerinden sonra kimse seçim sonuçlarının doğruluğunu tartışmadı. Biz tüm Türkiye’de 128 bin tutanağı teyit sisteminden geçirdik ve bunları kontrol ettik. 17 bin oyun hatalı olduğunu gördük. Bu da zaten 10 binde bir gibi olan, istatiksel olarak hata payları sınırları içerisindeydi. Bu demek oluyor ki evet biz sorunsuz ve sonucuna güvenebileceğimiz bir seçim geçirdik. Bu yaklaşık oyların %75’e tekabül ediyordu. Yani bizim Oy ve Ötesi gönüllülerinin elinden geçen oylar, tutanaklar. Güzel bir seçim geçirdik diyebiliriz. Gönüllülerimiz %98’i bir daha seçim olduğunda gönüllü olabileceklerini belirttiler. Bu da demek oluyor ki onlarda memnundular bulundukları katkıdan.

Oy ve Ötesi gönüllüleri ise yurttaşlık hakkı ve bilinciyle sandık başında gönüllü olduklarını vurguluyor. Görüş aldığımız gönüllerin ortak kaygısı seçimlerin şeffaf olması.

“DUYDUĞUMUZ KUŞKUYU GİDERMEK İÇİN BURADAYIZ”

IMG_4503Seçimlerde oy sayımına inancının olmadığına vurgu Oy ve Ötesi gönüllüsü Mustafa Şen ” Hangi ideolojiye veya partiye bağlı olursa olsun bütün yurttaşlar eğer kul değillerse teba değillerse yurttaş iseler yurttaşlık bilinciyle oylarına sahip çıksınlar ki demokrasi doğru yansısın, parlamenter sistem yurttaşların gerçek eğilimlerine göre biçimlensin” şeklinde konuştu.

Demokrasi için, oy kullanmanın yanı sıra, denetlemenin de önemli olduğunu söyleyen Şen, “Yurttaşlık hakkımızı kullanarak denetleme görevimizi yerine getiriyoruz. Aslında görevli kişiler denetleme görevini yerine getirmedikleri için güvenliği sağlamadıkları için yurttaşlık hakkımızı elimizden aldıklarını düşündüğümüz ve kuşku duyduğumuz için bu kuşkuyu gidermek amacıyla vatandaşlık hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

“İNSANLAR BİR ŞEYLERİN TERS GİTTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR”

Gönüllülerden Elif Uçar, “Herkese eşit mesafede duran, tamamen şeffaflığı savunan, oyların gerçekten kime verildiyse o partiye yazılmasını savunan bir görüşü savunduğu için buradayım. İnsanlar demek ki bir şeylerin ters gittiğini düşünüp daha çok görev almak istiyorlar diyebilirim” şeklinde konuştu.

Sema Gönülkırmaz ise ,” Sadece dürüstlük, doğruluk açısından oylarımızın doğru sayılması, düzgün sayılması açısından ya da oy kullanımının sağlıklı yapılabilmesi açısından bir katkı koymak için ben de bu oluşumun içinde olmak istedim” ifadelerine yer verdi.

Haber: Demet Acar- Pelin İktüeren
Fotoğraf: Demet Acar

Benzer Yazılar