EKONOMİ

Antalya Sanayicisi: Üretim durabilir

Antalya – Ekonomik sistemde tehlike çanlarının çalmaya başladığını belirten Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, sosyal patlama, istihdam sorunları, üretimdeki yavaşlama ve üretimin durmasına karşı hızlı adım beklediklerini dile getirdi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, koronavirüs pandemisi nedeniyle ekonomik sistemin büyük risk sinyalleri verdiğini, söndürülmemesi halinde alevlerin tüm evi saracağını ve üretimden istihdama kadar birçok alanda büyük sorunlar yaşanacağını söyledi.

AOSB’den yapılan açıklamaya göre Ali Bahar, banka takiplerinin 180 güne çıkarılması ile icra ve iflaslara 1 ay ara verilmesinin olumlu olmakla birlikte yaşanan sorunların ötelendiğini belirtti. İş dünyasının ihtiyacı olanın çarkları durdurduktan sonra değil, öncesinde acil önlemlerle tedavi edecek destekler olduğunu söyleyen Ali Bahar, “Kredi Garanti Fonu destekli kredi Sayın Cumhurbaşkanımızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketindeki doğru söylemiyle engelleyici, sınırlayıcı şartlara bağlanmadan, inisiyatifle, bilanço esaslı, bankalara bırakılarak bu hafta acilen çıkarılmalı, nakit akışına destek verilmelidir” dedi.

MAAŞLAR İÇİN DESTEK TALEBİ

Maaş ödemeleri için de destek isteyen AOSB Başkanı Ali Bahar, “Şirketlerin 3 aylık maaşlarına da destek verilmeli, 1 yıl ödemesiz, faizsiz, takip eden yılda 24 ay eşit taksitle ödemek suretiyle kredi sağlanmalıdır” dedi. Bahar, işten çıkarmaların önüne geçmek adına SGK ve vergi ödemelerinin ötelenmesi gerektiğini söyledi.

SOSYAL PATLAMA,  İSTİHDAM SORUNLARI, ÜRETİMİN DURMASI

Ali Bahar, açıklamasında şu uyarılarda bulundu: “KGF kredi destek paketinin tek şartı mevcut istihdamın korunması olmalıdır. Bu destekler için fonların bütün imkanları, parasal genişlenme seçeneği de dahil olacak şekilde uygulamaya alınmalıdır. Hastanelerimizde, sağlık çalışanlarımıza nefes aldırmak için alınan önlemler, virüsü durdurmak ve bunun için zaman fonksiyonunu kullanmak son derece önemlidir. Fakat sağlık açısından kazanılan o zaman, ekonomi açısından çöküşe götüren bir faktör durumundadır. Dolayısıyla saydığımız önlemler bu hafta hızla alınmalıdır. Hükümetimizin, devletimizin atacağı hızlı adımlar, güveni ve istikrarı artıracak, sosyal patlamaların, istihdam sorunlarının, üretimdeki yavaşlamanın ve hatta üretimin durmasının önüne geçecektir.”

Benzer Yazılar