EMEK SOKAK

Açık havada müzik yasağına davullu zurnalı protesto

Antalya – Kaleiçi’nde eğlence mekanlarına yönelik bir haftadır süren sıkı denetimler, ağır cezalar ve açık havada müzik yasağı müzisyenler tarafından Attalos Meydanı’nda davul-zurna eşliğinde halay çekilerek protesto edildi.

Antalya’nın tarihi ve turistik merkezi Kaleiçi’nde eğlence mekanlarına getirilen açık havada müzik yasağı nedeniyle 1 haftadır sürdürülen denetimler ve ağır cezalar, Attalos Meydanı önünde toplanan müzisyenler ve işyeri sahipleri tarafından protesto edildi.

“SAZIMIZA SÖZÜMÜZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN”

Müzisyenler ve destek verenler davul-zurna eşliğinde yasağa karşın halay çekerek tepki gösterdi ve yasağın kaldırılmasını istedi. Müzisyenler yasağa tepki için yanlarındaki enstrümanlarını yere bıraktı. Ağır cezalar ve yasak nedeniyle birçok müzisyen ve diğer çalışanın işsiz kalmaya başladığını belirten müzisyen Rıza Sözen, bu yasağın İzmir’de sokak müzisyenlerinden başlayıp mekanlara sıçrayan bir furya olduğunu söyledi. Ceza yazılmaya devam edildiğini belirten Sözen, “Aynı şekilde İzmir’de de şu an aynı olay devam etmekte. Bizler işimize, ekmeğimize, sazımıza, sözümüze sahip çıkmak için buradayız” dedi.

“İKİSİ DE GÜRÜLTÜ”

Müzisyenleri susturan aynı kamu görevlilerinin saat 00.00’dan 2 saat sonra oruç için davul çalanlara izin verdiğini belirten Akpınar şunları söyledi: “Üç kuruş kazanmak için çıkarttığı ses 3 saat sonra oruç için çıkartılan ses aynıydı. İkisi de gürültü. Eğer gürültüyse ikisi de gürültü, ikisine de aynı bakması gerekiyor. Ama üç kuruş için yevmiye almaya çalışanın sesi kısılıyor, bir işletmeye on binlerce lira ceza yağdırıp kapatılmasına sebep olmak bir kamu kuruluşunun birinci derecede görevi değildir.

“UYARI YAPILMIYOR”

Kesilen ceza yüzünden mağdur, işsiz kalan bir müzisyen olduğunu belirten İsmail Söğüt, “Desibelin ne kadar olması gerektiği konusunda herhangi bir uyarı bilgilendirme yapılmıyor. Direkt ceza kesiliyor. Cezanın en düşüğü bugün 23 bin TL. Bunu orta ölçekli herhangi bir işletmenin karşılaması mümkün değil. Dayatılan saatlere herhangi bir işletmenin uyması, çalışanını geçindirmesi, masraflarını karşılaması hiçbir şekilde mümkün değil. Bu hem çalışana hem işverene dayatma” diye konuştu.

ajanslar

Benzer Yazılar