MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Akdeniz Üniversitesi’nde 684 Bin TL kayıp

Kulüplere ödenek vermeyen, 2. öğretim yemekhanesine zam yapan, tiyatro topluluklarına salon vermeyen Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, Sayıştay’ın raporuna göre 684 bin TL kaybın göz ardı edilebileceğini belirtti

Antalya – Tayyip Erdoğan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2018-2019 akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada, “Kendi bireysel çekişmelerinin, ideolojik saplantılarının ve kariyer hırslarının esiri kadrolarla dolu üniversitelerin böyle hayırlı çıktılar üretmesi mümkün değildir” dedi. Erdoğan’ın atadığı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, Sayıştay raporunda kayıp olarak gözüken ve telafisi istenen 684 bin TL’nin nereye gittiğini “böyle hatalar olur, göz ardı edilebilir” ifadeleriyle geçiştirdi.

Sayıştay Denetim Raporu’na göre; Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin döner sermayesinde alacak olarak bulunan 684.488,72 TL “olağan gider ve zararlar hesabı”na kaydedilerek silinmiş. Sayıştay’ın bu hatanın düzeltilmesini istemesi üzerine Akdeniz Üniversitesi “bu paranın hiç kimsenin borcundan silinmediğini, hastanenin bilgi sisteminden kaynaklı bir sorun olduğunu, bu parayı kimseden tahsil edemeyeceklerini”söyledi. Başta borç olarak gözüken daha sonra kayıtlardan silinen bu paranın nerede olduğu ise bilinmiyor.

ÜNİVERSİTELİLERE GELİNCE PARA YOK: ”684 BİN TL NEREDE?”
684 bin TL’yi ne yaptığı bilinmeyen Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitelilerin ihtiyaçlarına cevap vermiyor. 1,6 milyon TL’ye Akdeniz Üniversitesi’nin ana kapısı yapılırken, kulüpler ne zaman ödenek istese “para yok” cevabı ile karşılaşıyor. Tiyatro kulüpleri oyunlarını sergileyecek salon bulamıyor. Öğrencilerin mağduriyeti bununla da sınırlı kalmadı. Rektörlük, dönem başında 2. öğretim yemekhanesine zam da yaptı.

Kaynak: Kolektifler

Benzer Yazılar