KADIN MANŞET SOKAK

Akdeniz Üniversitesi’nde 8 Mart coşkusu “Kadınlar yürüyor mücadele sürüyor”

Akdeniz Üniversiteli kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kampüste kutladı. Olbia Çarşsı’nda yapılan basın açıklamasında Nazan Alıcalı, “AKP Hükümeti iktidarı sürecinde kadın cinayeti sayısı 14.293 ‘ü buldu” dedi.

Antalya Sokakları – Akdeniz Üniversiteli kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kampüste kutladı. Merkezi yemekhane önünde toplanarak Olbia Çarşısı’na yürüyen kadınlar, “Kadınlar Savaş İstemiyor’, Kadın Yaşam Özgürlük’ sloganlarıyla yürüdüler. Olbia Çarşısı’nda şarkılar söyleyen kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Olbia Çarşısı’nda yapılan basın açıklamasında Nazan Alıcalı, “Türkiye de başkanlığın gündeme gelmesiyle birlikte topluma empoze edilmeye çalışan zihniyet yine kendini ilk olarak kadınlar üzerinden var etmektedir. OHAL ve KHK’lar ile birlikte baskı artmakta ve yine ilk olarak üniversiteli kadınların yurt giriş saatleri değişmekte, ifade özgürlüğü kısıtlanmakta, barış isteyen kadın akademisyenler ihraç edilmektedir. Bu zihniyet kampüslerde üniversiteli kadınların karşısına taciz, tecavüz, şiddet olarak çıkmaktadır. OHAL ve KHK’lar ile çocuk istismarı meşrulaştırılmaya, çocuk evlilikleri, tecavüz yasallaştırılmaya çalışılmaktadır” dedi.

“KADINLAR YÜRÜYOR MÜCADELE SÜRÜYOR”
Basın açıklamasını okuyan Nazan Alıcalı ,”AKP Hükümeti iktidarı sürecinde kadın cinayeti sayısı 14.293 ‘ü buldu. Baktığımız her yerde şort giydiği için tekmelenen, hamileyken spor yaptığı için dövülen, kendini savunmak, yaşamak istediği için hapislere mahkum edilen kadınları görür olduk.” dedi.

“Kürt kadınlarının cenazelerinin çırılçıplak soyularak bedenlerinin sokak ortasında teşhir edildiğini, yatak odalarına girilip duvarlara kadın bedenini aşağılayan sözler yazıldığını görüyoruz.” diyen Nazan Alıcalı  Kürt illerindeki kadın şiddete dikkat çekti.

Kadınlar şarkılarıyla, kahkahalarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için  pankart yaptılar.

mt-şk

Benzer Yazılar