KADIN MANŞET SOKAK

Psikiyatri Zirvesi’nde erkek şiddeti konuşuldu: Şiddet göstermek aşka dair olamaz”

2’inci Psikiyatri Zirvesi Belekte gerçekleşti. Kongreye konuşmacı olarak olarak katılan Nesrin Dilbaz, “Şiddetle flört edilmez. Şiddet göstermek aşka dair olamaz” dedi.

Antalya- Bu yıl 2’incisi düzenlenen Psikiyatri Zirvesi Belek’te gerçekleşti. Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Şiddet göstermek aşka dair olamaz” dedi.

Kongre Başkanı Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Nesrin Dilbaz, kongrede kadına yönelik şiddet ve göçün tedavisinin ana konuları olduklarını kaydetti.
Kadınların maruz kaldıkları şiddeti ifade edemediklerinin altını çizen  Nesrin Dilbaz, “Ağrı, depresyon, kaygı, bayılmalar gibi belirtilerle ortaya çıkıyorlar. Şiddetle flört edilmez. Şiddet göstermek aşka dair olamaz. Genç kızlarımızda zaman zaman böyle durumları görüyoruz. Fazlaca kıskanılmak, sözel şiddete maruz kalmak sanki aşkın göstergesiymiş gibi algılanıyor. Öyle bir durum yok” ifadelerine yer verdi.

“KADIN EŞİNİN BİR KEZ TOKAT ATMASINI ŞİDDET OLARAK ALGILAMIYOR”
Erkek şiddetine maruz kalan kadınlarla ilgili araştırma yaptıklarını ifade eden Nesrin Dilbaz, “Eşinin bir kez tokat atmasını eşinin, hak ettiği zaman tokat vurmasını şiddet olarak algılamıyorlar” dedi. Sadece fiziksel değil, sözel şiddetin de sonuçlarının ağır olduğunu belirterek, “Şiddet algılandığında hak etmeden vurulduğunda, ağzı burunu kanayıncaya kadar dayak yediğinde sanki şiddetmiş gibi algıladıklarını görüyoruz. Kadına yönelik çalışmalarda sadece fiziksel şiddet değil, sözel şiddetin önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz” dedi.

Türkiye’de kadın cinayetlerinin hem sayısının hem de görünürlülüğünün arttığını fakat adalet sisteminin yetersizliğinin altını çizen  Nesrin Dilbaz, “Bir olayın medyada çok yer alması ile insanlar bir süre sonra duyarsızlaşmaya başlıyor. Ama söylemler çok önemli. Karısını öldüren kocanın ne kadar hapis cezası aldığını sorguluyoruz. Daha çok adalet sorgulanıyor ” dedi.

Kaynak: İHA

 

Benzer Yazılar