SOKAK

Antalya HDP, “Tahir Elçi’lerin katledilmesine sessiz kalmayacağız”

Antalya Sokakları- Halkların Demokratik Partisi (HDP) çağrısıyla Attalos Heykeli önünde bir araya gelen kitle, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini protesto etti.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini protesto etmek için HDP çağrısıyla Attalos Heykeli önünde toplanıldı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na yürümek isteyen kitlenin önü, Çevik Kuvvet tarafından kesildi. Polislerle konuşmasında, alana gitmekte kararlı olduklarını söyleyen HDP Antalya İl Eş Başkanı Ahmet Kaya, polis müdürünün ‘Yürütmeyeceğiz’ uyarısına, “Yürürüz, sen de gaz at. Bize bu kadar yeter” karşılığını verdi. Uluslararası Antalya Film Festivali korteji ile aynı saate rastlayan protesto gösterisinde olası tahriklerin ardından olay çıkma olasılığı üzerine Ahmet Kaya, yürümekten vazgeçtiklerini söyledi. 10 dakikalık oturma eylemi ardından basın açıklamasını okuyan Kaya, Türkiye’nin, AKP ve saray eliyle büyük bir şiddet sarmalı içine sürüklendiğini, adeta ateşe atıldığını vurguladı. Kaya, “Cizre, Suriçi, Silvan, Nusaybin, bugün Derik, yarın başka bir ilçe. Neredeyse bölgenin tüm ilçelerinde 12 Eylül sürecinde bile rastlanmayan uzunlukta birden fazla kez sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor. Bizler müdahale etmezsek halklarımız adım adım savaşın eşiğine getirilecek” dedi.

12301507_954129487995140_5622325059423583849_n

Bugün bölge il ve ilçelerinde yaşananlara, yarın bir başka yerde yaşanacaklara, Tahir Elçi’lerin katledilmesine sessiz kalmayacaklarını aktaran Ahmet Kaya, “Hükümeti bir kez daha operasyonları durdurmaya ve Kürt halkının siyasi iradesine saygı duymaya, savaş ve şiddet dilini kullanmamaya, saldırgan politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Fotoğraf Kaynak: Akdeniz Postası

Benzer Yazılar