ÇOCUK SOKAK

Çocuk istismarına iyi halden ceza indirimi!

Yargıtay tarafından 11 yıllık cezasını az bulduğu için “çocuğa cinsel istismar” suçundan yeniden yargılanan fail Murat K.’ye “Mahkemenin kararına saygı duyacağım” dediği için iyi hal indiriminden 15 yıl hapis cezası verildi.

Antalya- Antalya’nın Serik İlçesi’nde 2011 yılında, Murat K. 15 yaşındaki yeğenine cinsel istismardan tutuklandı. Ailenin şikayeti üzerine tutuklanan fail Murat K., yapılan yargılamasının ardından 2014 yılında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlaması ile 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yerel mahkemenin verdiği cezayı az bulan Yargıtay’ın dosyayı yeniden Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesiyle tacizci Murat K. tekrardan hakim karşısına çıktı.

ŞİKAYETÇİ YOKSA İSTİSMAR DA YOK
Davanın karar duruşmasına Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır tutuklu bulunan fail ve avukatı katıldı. Duruşmada tacizci erkeğin avukatı, zora dayanan bir ilişki olmadığını iddia ederek, çocuğun olayın yaşandığı tarihte 16 yaşının içinde olduğunu ileri sürdü. Çocuğun ailesinin de şikayetlerini geri çektiğini iddia eden failin avukatı, suçu olması durumunda ailenin şikayetçi olacağını iddia etti ve Murat K.nin beraatını talep etti.

‘CİNSEL İSTİSMARA İYİ HAL İNDİRİMİ!’
Avukatının ardından son kez savunma yapan tacizci erkek, söz konusu suçlamaların doğru olmadığını iddia ederek, mahkemeden gelecek karara saygı duyduğunu söyledi.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti faile “Çocuğun cinsel istismarından” sanığa 8 yıl, sanığın eylemini cebir ve şiddet kullanara
k gerçekleştirdiğini göz önüne alarak cezasını 12 yıla çıkardı. Sanığın cinsel istismarı ve uyguladığı cebir ve şiddet nedeniyle çocuğun ruh sağlığının bozulduğu ve bu nedenle cezasının 15 yıldan az olamayacağından cezasının 1/2 oranında artırımına giderek 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın mahkemedeki durumunu göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, “iyi hal indirimi” yaparak cezayı 15 yıla indirdi.

Kaynak:DİHA

Benzer Yazılar