MANŞET SOKAK

AKP il başkanını yalanladı

Antalya – CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, AKPAntalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın belediye şirketleri ile ilgili iddialarına  yanıt verdi. “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz” diyen Ahmet Kumbul, Ethem Taş’ın açıkladığı rakamların doğru olmadığını belirterek  Büyükşehir belediye bünyesinde toplam 8 şirket var ve tamamının üye sayısının toplamı geçen dönemden düşük olduğunu belirtti.

Ahmet Kumbul’un açıkladığı bilgiye göre

ANTEPE A.Ş bu dönem 9, önceki dönem 9

ANET A.Ş bu dönem 10, önceki dönem 10

EKDAĞ A.Ş bu dönem 11 önceki dönem 5

ULAŞIM A.Ş. Bu dönem 5 önceki dönem 5

İNSAN KAYNAKLARI A.Ş bu dönem 2 önceki dönem 6

ANTALYA HAYVANCILIK bu dönem 5 önceki dönem 5

SOSYAL HİZMETLEER A.Ş bu dönem 4 önceki dönem 7

ANSET LTD bu dönem 2 önceki dönem 2

Toplamda bu dönem 48, önceki dönem 49 şirket yönetim kurulu olduğu belirtildi.

Ahmet Kumbul açıklamasında “İddia edildiği gibi şirketlerin huzur hakları hiçbir şekilde arttırılmadığı gibi sosyal hizmetler A.Ş’de 3000 TL olan huzur hakkı 2500 TL’ye düşürülmüştür. EKDAĞ’da başkan 7000 TL Yönetim Kurulu üyeleri 3000 TL alıyor şeklindeki açıklamalar gerçek dışıdır. Önceki dönem yönetim kurulu başkanı Didem Boztepe Erkış 9.659 TL maaş alırken bu dönem yönetim kurulu ve Başkanı 2500 TL huzur hakkı alıyor. Ayrıca genel müdür atanmadığı için yönetim kurulu başkanı genel müdürlük görevini de yürütüyor.” dedi

Ahmet Kumbul yaptığı açıklamada  İbrahim Ethem Taş’a “Aynaya bak ne görüyorsan öylesin” diyerek “AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş Ulaşım A.Ş yönetim kurulu üyesi ve başkan vekili olarak görev yaptığı dönemde şirket masrafları için Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanına verilen kredi kartını özel harcamaları ve avans için kullanmışlardır. AKP İl Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri bu duruma sessiz kalmış ve suça ortak olmuşlardır. Bu konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.” şeklinde belirtti.

Ahmet Kumbul açıklamasının devamında “Genel Müdür Mesut Değer ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yiğit toplamda 413.100.69 TL. kurumu zarara uğratmışlardır. Şirkete cari borçları gözüken Genel Müdür Mesut Değer’e 2023’ün 3. Ayına kadar 3000 TL’lik toplam 47 adet senet düzenlenmiş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yiğit’e 2023’ün 10. Ayına kadar 5000 TL’lik toplam 54 adet senet düzenlenmiştir. Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Yiğit’in kendisine şirket ödemeleri için verilen kredi kartını eşinin de kullandığı kozmetik, iç giyim, güzellik merkezleri ve kişisel harcamaları için kullanıldığı ödemelerden de görülmektedir.

Mesut Değer ise kişisel harcamalar yapmış ve avanslar çekmiştir. Çok değerli genel müdür 14. 112 TL maaş alırken, ayrıca üst düzey yönetici belgesini genel müdürlük yaptığı Ulaşım A.Ş.’ye aylık 12.203 TL bedelle kiralamıştır. Yani aylık 26. 920 TL Ulaşım A.Ş.’den gelir elde etmiştir. Üstelik bu belgeye seçim öncesi 2023 yılına kadar kiralanan bir sözleşme yapılmıştır. Seçim sonrası bu anlaşma iptal edilmiştir.

İlginç bir durumda ANET A.Ş.’de yaşandı. 11 Aralık 2018’de istifa edip görevi bırakan Mesut Kocagöz kasada 1.806.000 TL para ile teslim ediyor. Dört ay sonra tekrar göreve geldiğinde 2.049.000 TL borç ve 1.000.000 TL çekilen kredi borcuyla teslim alıyor.

ANTEPE A.Ş bir seyahat acentesi gibi çalışmış. 18 ülkeye 33 değişik kişi toplam 99 kez yurtdışı seyahatine gitmiş. Ve toplamda 2.507.765.22 TL bu seyahatler için harcama yapılmıştır. Küçük ölçekte bir seyahat acentesi bile bu kadar kişiyi yurtdışına götürüp bu kadar ciro yapmamıştır. ANTEPE’nin ne kadar yoğun çalıştığını yurtdışı seyahatlerinden görmek mümkündür.” şeklinde kaydetti.

Benzer Yazılar