KADIN MANŞET SOKAK

Antalya Kadın Platformu Emine Bulut için sokağa çıktı

Antalya Sokakları – Antalya Kadın Platformu, 4 yıl önce boşandığı erkek tarafından vahşice öldürülen Emine Bulut için sokağa çıktı.

Yapılan açıklamada 2018 yılında öldürülen 440 kadına vurgu yapan kadınlar “Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı kadın demeden sistematik bir şekilde artmaktadır. 2018 yılında 440 kadın,son 19 ayda 652 kadın,geçtiğimiz Temmuz ayında ise 31 kadın erkekler tarafından vahşice katledildi.
Yine en son Kırıkkale’de 18 Ağustos’ta Menderes Caddesi’ndeki bir kafede Fedai Baran, 4 yıl önce boşandığı eski eşi Emine Bulut’u kızının gözü önünde vahşice vücudunun çeşitli yerlerinden bıçalayarak katletti. Emine Bulut’un ‘’Ölmek istemiyorum’’ diyen çığlıklarına,kızının ‘’lütfen ölme anne’’ feryatlarına duyarsız kalmak insanlık onuruna yakışmaz,sessiz kalınamaz.” dedi.

‘’ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET’’

İstanbul sözleşmesinin temel alınması gerektiğini söyleyen kadınlar açıklamada “Kadınların Öldürülmediği, Çocukların Güldüğü Bir Türkiye Mümkün!Hayatta bazı mutlak yasaklar vardır: insanın insana eziyeti; işkence mutlak yasaktır. Tüm dünya bunu kabul eder. Kadına yönelik suçlar konusunda da böyledir; Şiddeti “normalleştirmek” yasaktır. Şiddeti, “gelenekle” açıklamak yasaktır. Her nerede olursa olsun, kimi toplumsal değerlere göre mahrem sayılan aile içerisinde de kadınların başta yaşam hakları için İstanbul sözleşmesinde de temel alındığı gibi toplumsal cinsiyet eşitliği esastır.” şeklinde belirtti.

 

 

Benzer Yazılar