KENT MANŞET SOKAK

AKP’li Türel’in ihale ettiği Markantalya’ya kayyum atandı

Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği, yürütülen soruşturma kapsamında 2005’te AKP’li Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından Kadıahmetoğlulları şirketine ihalesi verilen Markantalya’ya kayyum atandı

Antalya Sokakları – Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği, Antalya merkezli faaliyet gösteren 2 şirkete, TMSF yetkililerinin kayyum olarak atanmasına karar verdi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘FETÖ/PDY’  yönelik soruşturma kapsamında, Kadıahmetoğulları Asfalt İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Antalya’daki en büyük alışveriş merkezi MarkAntalya’yı da bünyesinde barındıran MLC Döner Gıda Et ve Et Ürünleri Restoran Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne kayyum atanmasını talep etti.

MARKANTALYA’NIN İHALESİ MENDERES TÜREL DÖNEMİNDE YAPILDI
Eski Otagar mevkiinde bulunan Markantalya’nın arazisi ilk olarak 1996 yılında DYP’li Hasan Subaşı döneminde ihale edilmiş, CHP’li Bekir Kumbul döneminde ise inşaat durdurulmuştu. AKP’li Menderes Türel Belediye Başkanı seçildikten kısa süre sonra 2005 yılında bu alanın ihalesini Kadıahmetoğulları Asfalt İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne vermişti. 1974 yılında Burdur Bucak’ta kurulan, 1980 yılından itibaren Antalya’da faaliyet göstermeye başlayan Kadıahmetoğulları AŞ’nin sahiplerinden iş adamı Hilmi Ünal’ın da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında arandığı belirtildi.

Savcılığın talebini değerlendiren Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu şirketlerin kapsam ve faaliyet alanlarını dikkate alınarak, 674 sayılı KHK’nın 19/2 ve CMK’nın 133/1 maddeleri gereğince, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF), yönetim organlarının tüm yetkilerini kullanmak üzere bu şirketlere kayyum olarak atanmasına karar verdi.

 

Benzer Yazılar