MANŞET SOKAK

HDP’ye oy verenlere hakaret ‘düşünce özgürlüğü’ymüş

Gündoğmuş Belediyesi Başkanı HDP’ye oy verenlere ettiği hakaret savcı tarafından ‘düşünce özgürlüğü’ şeklinde değerlendirildi.

Antalya – Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Özeren’in belediye panosundan yayınladığı, “HDP’ye oy veren alçaktır” mesajı, Gündoğmuş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘düşünce özgürlüğü sınırları içinde’ olarak değerlendirildi.

“HDP’YE OY VEREN KÜRT KARDEŞİM OLAMAZ”
Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre AKP’li belediye başkanı, 7 Haziran seçimlerinin ardından belediyenin ilan panosunda, “Camide namaz kılıp sandıkta HDP’ye oy veren Kürt benim kardeşim olamaz. Kardeşlik yüce bir makamdır, alçaktan kardeş olmaz. HDP’ye gönülsüz oy veren korkaktır, gönüllü oy veren alçaktır. Bin sene İslama bayraktarlık yapan bir millete silah çeken alçak oğlu alçaktır. Ey Müslüman Kürt halkı, ya yine HDP’ye oy ver düşmanım ol, alçak ol ya karşı çık yüreklerde bayrak ol ama unutma kardeşime ne kadar şefkatliysem düşmanıma o kadar Cebbar’ım. Türk Milleti Rabbimin kafirlere karşı kılıcıdır. Bin sene kardeşim oldun, İslam düşmanı mason uşaklarına uyup düşmanım olma”mesajını yayınlattı.

Bunun üzerine HDP’ye oy verdiği belirtilen 10 vatandaş,‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, tehdit, hakaret suçlarını işlediği’ iddiasıyla Özeren hakkında şikayetçi oldu.

Gündoğmuş Cumhuriyet Başsavcılığı ise belediye başkanının sözlerinin kanunlarda yazılı suçlardan birine girmediği, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre düşünce özgürlüğü sınırlarında olduğunu ileri sürerek soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

 

Savcı Uğur Azap tarafından verilen ‘dava açılmasına gerek olmadığı’ kararını 11 Ağustos’ta aldı ancak bu karar şikayetçilere yeni tebliğ edildi. Kararda, ifadelerin soyut nitelikte ve siyasi söylemlerden ibaret olduğu vurgulanarak, “Eylemin halk arasında bir korku, endişe veya panik meydana getirmek amacıyla yapıldığını kanıtlayan somut bir veri yoktur” dendi. Savcı Azap, HDP’ye oy verenlerin herhangi bir sosyal sınıfa tekabül etmediğini bildirdiği kararda, “HDP’ye oy verenler sosyal veya ekonomik bir sınıf, bir toplum katmanı oluşturmadığından suçun tipiklik unsuru oluşmamıştır” ifadelerini kullandı.

Benzer Yazılar