KENT SOKAK

Alanya basınından nefret söylemleri

ALANYA (Antalya Sokakları)- Ankara’da yaşanılan saldırı sonrası Alanya’da hayatlarını kaybedenlerin cenaze törenlerine yönelik olarak nefret içerikli ve ayrıştırıcı tutum takınıldı.

Ankara’da yaşanılan katliam sonrası Antalya da yedi canını kaybetti. Barış adına yitirilen canlar, Alanya’da Cikcilli Mezarlığı’na defnedildi.

Cenazeler yabancılar mezarlığına defnedildi

Toplumsal ötekileştirme tutumu sonucu cenazeler Alanya merkez mezarlık yerine yabancılar mezarlığına defnedildi.
Cenaze törenine katılmak isteyeler, dağın eteklerinde olan Cikcilli Mezarlığı’na bir saat süren yürüyüş mesafesinden sonra ulaşabildi. Yolun yapısının arabaya müsait olmaması sebebiyle bazı kişiler geri dönmek zorunda kaldı.

Kültürel değerlere yerel basından saygısız tutumlar

Cenaze Törenine gelen bazı yayın kuruluşları yitirilen canlara ve ailelerine yönelik nefret söylemleriyle yüklü haberler yayımlandı. Yapılan saygısızca tutumlar nedeniyle cenaze sahipleri törene yalnızca Dicle Haber ajansı muhabiri alındı.

Alanya yerelinde nefret söylemleri

Alanya’nın yerel haber sitelerinden olan alanyagazetesi.com cenazelere yönelik olarak ‘Ölülerini Yine Alanya’ya Gömdüler’ başlıklı haberiyle nefret söylemlerinde bulundu.

easdfghjklş,

“Beni hainlerle aynı toprakta yatırmayın”
Ankara’da yaşanan bombalı saldırıdan sonra Barış Mitingi’ne Alanya’dan katılan ve hayatlarını kaybedenler Cikcilli Mezarlığında toprağa verilirken, Alanya Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Osman Gülmez yitirilen canların Alanya’da defnedilmesine yönelik olarak,”Ben aileme vasiyet etmiştim. ‘Eğer bir gün Hak Teala emanetini benden alırsa beni Alanya’ya defnedin’ demiştim ama bugün itibariyle vasiyetimi değiştiriyorum. Beni hainlerle aynı toprakta yatırmayın. Yatırırsanız hakkımı helal etmiyorum. Alanya’da bu vatan hainleri ile birlikte yatmakta bir beis görmeyenler yatabilirler” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Antalya Sokakları ekibi olarak toplumu ayrıştıran her türlü nefret söylemlerinin karşısındayız.

Benzer Yazılar