POLİTİKA SOKAK

Manavgatta isyeri yakanların savunması: “Milli duygularımız kabarmıştı”

Alanya’da bir dükkanın faşist grup tarafından yakılmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada iki buçuk ayda bir gelişme yaşanmazken, ifadesi alınan ve saldırdığını kabul eden kişilerin de savcılığa sevk edilmeden serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Antalya Alanya’da bir dürümcü dükkanının asker cenazelerini bahane eden ırkçı faşist grup tarafından yakılmasıyla ilgili soruşturmada iki buçuk ayda yalnızca beş kişinin ifadesinin alındığı ve ‘mala zarar vermek’ ile suçlanan şüphelilerin savcılığa bile sevk edilmeden jandarmadan serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Ayrıca beş kişiden, saldırıya katıldığını kabul eden bir şüpheli, “Alkollüydüm ve milli duygularım kabarmıştı” diye savunma yaparken; 15 yaşındaki bir çocuk ise “Olay tamamen çoşkudan kaynaklandı” diye konuştu. Soruşturmayı yürüten jandarma güçlerinin aylardır hiçbir işlem yapmadıkları halde dosyayı savcılığa göndermedikleri ortaya çıktı.

İşyeri yakılan yurttaş zararın karşılanması için kaymakamlığa başvurdu: ‘Terör sayılamaz’

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Mahmutlar Jandarma Karakol Komutanlığı’nın Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı için hazırladığı fakat gönderilmediği anlaşılan fezlekede, şüpheliler için “mala zarar verme” suçu yöneltiliyor. Bu kapsamda, şüpheli görülen 28 yaşındaki Hasan Değirmenci, 31 yaşındaki Özcan Güler, 39 yaşındaki Erol Güçgün ve 19 yaşındaki Ozan Özsoy ile 15 yaşındaki S.K.’nin ifadelerinin 11 ve 17 Eylül’de alındığı anlaşılıyor.

Beldede esnaflık yapan Hasan Değirmenci, bir ara arabasıyla Dürümcü’nün önünden geçtiğini, yanında arkadaşı Güçgün ve Güler’in de olduğunu belirterek, suçlamaları kabul etmedi. Güçgün ve Güler de aynı ifadeyi tekrarladı.

‘Milli duygularım kabardı’

Ozan Özsoy ise saldırılara katıldığını kabul etti. O anda alkollü olduğunu iddia eden Özsoy, “Yürüyüşte grubun Sertaç’ın dükkanı etrafında toplandığını gördüm. Ben de caddede duruyordum. Grubun attığı sloganlar milli duygularımı kabarttı. Alkolün etkisiyle restoranı dağıtan şahısların arasında ben de katıldım. Olay tamamen alkolün etkisiyle, grubun vermiş olduğu coşkudan kaynaklanmıştır” dedi.

S.K. de “İsmini bilmediğim bir şahıs bize dönerek, ‘Siz nasıl evlatsınız, nasıl insansınız, onlar PKK’ya yardım ediyor, içeri girsenize’ dedi. Bunun üzerine benim de bulunduğum grup dükkana yöneldi. Birkaç malzemeye tekme attım. Olay tamamen içinde bulunduğum grubun bana vermiş olduğu coşkudan kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

Kılınç’ın avukatı Emel Akdoğan Ekiz, iki buçuk ayda başkaca hiçbir şüpheli tespit edilmediği halde dosyanın jandarmada tutulduğunu ve halen savcılığa gönderilmediğini söyledi.

Kaynak : Sendika.Org

Benzer Yazılar